Menu
TOPZINE.cz
Studium

Studium na VŠ: Šest problémů, které se dotknou i vás

Redakce

Redakce

28. 8. 2011

FOTO: StudentiZatímco se Hamlet potýkal s otázkou Být, či nebýt?, řada studentů se musí ptát, zda studovat dál, či nestudovat. A protože tohle rozhodování není dobré uspěchat, je třeba se nejprve podívat na problémy, které se studia na vysoké škole bezprostředně týkají.

FOTO: Studenti

Na vysokou školu se vloni dostalo 63 procent absolventů středních škol, Zdroj: sxc.hu

1. Který obor je ten pravý?

Přestože by bylo ideální, kdyby si každý student zvolil obor na vysoké škole podle toho, co ho nejvíce baví, v praxi to není dost dobře uskutečnitelné. O některé obory, jako například právo nebo ekonomie, je obrovský zájem, ale každá škola přijímá pouze omezený počet uchazečů. Mnoho zájemců tak, lidově řečeno, utře nos.

Dalším kamenem úrazu je výběr oboru samotného. Je třeba hledat takový, o kterém víte, že se s ním později uplatníte na trhu práce, a nestudujete jej čistě kvůli titulu.

2. Studium – černá díra na peníze

Přestože někteří tvrdí opak, studium není zadarmo ani na státních školách. Do školy je nutné se nějak dostat, tudíž výdaje začínají už od dopravy. Navíc pokud není vzdělávací instituce v místě studentova bydliště nebo v jeho blízkém dosahu, je nutné zařídit si ubytování, které často není úplně levná záležitost. Zvláště pak pro ty, kteří nechtějí strávit několik dalších let v bytě s jedním, dvěma (třemi, čtyřmi…) spolubydlícími nebo na koleji.

FOTO: Peníze

Vysoká škola vás možná vyjde na desetitisíce korun, Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Další položkou na pomyslné účtence jsou učebnice, sešity a psací potřeby, ale také tisk a kopírování. Přestože se to někomu může zdát jako maličkosti, za jeden rok mohou tyto drobnosti vyšplhat na tisíce korun. Bohužel ne každý má štěstí na rodiče, kteří jej při studiu (nejen) finančně podporují, a tak studenti často musejí shánět peníze, kde se dá.

3. Titul za každou cenu?

Poslední dobou se rozmáhá trend, že studenti nastoupí na obor, který je absolutně nezajímá (ale jsou na něj přijati bez zkoušek) a stráví několik let vysedáváním nad (pro ně) nezáživným učivem. Je obecnou pravdou, že pokud člověka opravdu něco baví, naučí se tomu mnohem rychleji a snadněji. Získat titul se otráveným studentům většinou podaří, ale zkuste hledat práci v administrativě, když máte bakaláře z archeologie.

4. Věční studenti

Jakmile se dostanete do kolotoče studia na vysoké škole, může se stát, že se natolik rozjede, že už pak bude velmi obtížně vystupovat. I život vysokoškoláka totiž skrývá určité výhody, které mnozí jen neradi opouštějí. Avšak po dosažení 26 let věku už studující ztrácí nárok na různé slevy – MHD, kino, návštěvy muzea apod. Navíc pokud při studiu nepracujete, musíte si po 26. narozeninách sami platit zdravotní pojištění.

The YouTube ID of YIddOqcdNmM&feature=relmfu is invalid.

Úskalí skrývá i protahování studia a putování z jedné školy na druhou. Na bezplatné studium máte totiž nárok maximálně po standardní dobu studia zvětšenou o jeden rok (v bakalářském i magisterském studijním programu).

Pokud jste například dva roky studovali v bakalářském studijním programu jeden obor a pak zjistili, že to pro vás není to pravé ořechové, a odešli jinam, další dva roky budete mít ještě zadarmo, ale ve třetím ročníku už vás poplatky neminou. A nejsou nijak zanedbatelné, pohybují se v řádu několika destítek tisíc korun za školní rok.

5. Velké množství studentů i absolventů VŠ

Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání a Českého statistického úřadu počet studentů a absolventů vysokých škol neustále roste. Zatímco v roce 2002 bylo v České republice necelých 250 tisíc studentů VŠ, v roce 2008 jich bylo už bezmála 370 tisíc.

Absolventů vysokoškolského studia bylo ve stejném roce více než 73 tisíc, přitom o šest let dříve jich bylo jen něco málo přes 32 tisíc. Dá se říci, že kvůli této skutečnosti dochází k jisté degradaci vysokoškolských diplomů, protože čím více lidí je dostane, tím menší hodnotu budou mít.

6. Student jako obtížný hmyz

Existují lidé, kteří mají ke studentům averzi. Vadí jim, že je jich všude tolik a že přehlcují městskou hromadnou dopravu. Jiní je považují za příživníky, žijící na úkor pracujících.

Pokud si ale někdo myslí, že studentský život je jenom potěšení, poflakování se po hospodách a každodenní nicnedělání, je na omylu. I student má mnoho povinností. Pro získání titulu a zdárné ukončení vysoké školy je třeba něco obětovat. A také pracovat. Protože jak už bylo řečeno – studium není zadarmo. A to není řeč jen o penězích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium na VŠ: Šest problémů, které se dotknou i vás