Menu
TOPZINE.cz
Studium

Studium na střední škole v zahraničí: Především jedinečná zkušenost

Redakce

Redakce

22. 3. 2012

Míst, do kterých se můžeme vydat, je mnohoDelší doba strávená v zahraničí vám může mnoho dát. To nejpodstatnější jsou zkušenosti, zlepšení v cizím jazyce a vůbec nové poznatky. Avšak i tato zkušenost má dvě strany mince.

Míst, do kterých se můžeme vydat, je mnoho

Míst, do kterých se můžeme vydat, je mnoho, Zdroj: sxc.hu

Na studium v zahraničí se dá vyjet i s organizací, která vše zařídí za studenty. Stačí si určit, jaký typ studia vyžadujete, a být přijat. Vypadá to snadně. Přesto takový výlet není pro každého. To však souvisí především s psychikou člověka.

Nabízí se mnoho organizací

Díky organizaci vyjel do Londýna i Josef Svoboda z Rožnova pod Radhoštěm. „Na střední školu v Londýně jsem se dostal díky stipendiu zprostředkovaném organizací Open Society Fund Praha.“ A takových organizací, které stipendia zprostředkovávají, je samozřejmě více. Záleží především na preferencích.

Čtěte také: Program Freemover. Získejte volnost při studiu v zahraničí

Zmíněná organizace vybírá formou konkurzu studenty prvních a druhých ročníků středních škol. Výherci jsou následně delegováni do Headmasters and Headmistress Conference (HMC), sdružující soukromé střední školy v Británii.

Po příjezdu do školy je již kontakt s HMC minimální. „Získal jsem stipendium i na druhý (maturitní) rok, a to bylo již kompletně nezávislé od HMC,“ objasňuje Josef.

Těžké začátky, o to lepší konce

Sžití s úplně novým prostředím není snadné. Josef bydlel na koleji, kde panoval mnohem přísnější režim než doma. „Adaptoval jsem se, až když jsem si našel kamarády z řad mezinárodních studentů na koleji i mezi ostatními žáky školy.“ Po těžkých začátcích se však dostavil pocit spokojenosti. „Tedy až na to, že škola byla chlapecká, na to se asi zvyknout nedá.“

Nové prostředí zapůsobí na každého jinak

Nové prostředí zapůsobí na každého jinak, Zdroj: sxc.hu

Stipendium může, ale nemusí pokrýt všechny náklady spojené se studiem v zahraničí. V případě, že peníze nestačí, bývá nezbytné najít si ke studiu brigádu.

Čtěte také: CEEPUS. Bráška Erasmu nabízí možnost studia ve střední a jižní Evropě

Studium na střední škole v zahraničí má své pro a proti. Hlavní výhodou je, že člověk se stává zodpovědnějším, samostatnějším a tím i vyspělejším. „Významnými pozitivy jsou také zvýšené kulturní cítění a jednoznačně lepší vzdělání.“

„Naštěstí mi stipendium pokrývalo jak školné, tak i veškeré životní náklady, takže jsem si přivydělávat nemusel. Škola nám stipendistům dokonce i zaplatila prázdninové pobyty v Římě, Maroku nebo výlety po Anglii.“

Zajímavé jsou i mimoškolní aktivity, které Josef zažil. „Hrál jsem rugby a také jsem dělal debatování, v čemž jsme jeli na soutěž do Nizozemska.“ Naopak někomu může vadit, že je najednou sám na cizím místě, odtržen od rodiny a přátel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium na střední škole v zahraničí: Především jedinečná zkušenost