Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Studium fotografie na VŠ: Srovnali jsme školy a ptali se profesorů

Můžete zkusit umělecký směr, reklamní fotografii nebo akční umění, pořád budete fotit. Nepropásněte ale podávání přihlášek, na některé školy to musíte stihnout už do 30. listopadu.

Fotograf

Focení může být zábava, profese i umění, zdroj: sxc.hu

Ať už sníte o kariéře experimentálního umělce, komerčního fotografa nebo vlezlého paparazziho, připravili jsme pro vás přehled pěti veřejných vysokých škol, kde můžete studovat fotografii. Zjistěte, kde mají nejobtížnější přijímačky, co musíte předvést u talentových zkoušek nebo jestli už není nejvyšší čas na podání přihlášek.

Akční umění, nebo komerce?

Obrázek o vaší vysněné škole si uděláte i z odpovědí pedagogů, kteří na těchto školách učí. Porovnávali jsme obor fotografie na těchto školách:

  • Fakulta multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, (FMK UTB), obor Reklamní fotografie
  • Fakulta umění a designu na Univerzitě Jana E. Purkyně, obor: Fotografie a intermediální tvorba (FUD UJEP)
  • Ateliér fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP)
  • Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě (ITF)
  • Katedra fotografie na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění (FAMU)

Zatímco FAMU a VŠUP se zaměřují na výchovu mladých umělců, ITF zdůrazňuje mezi uměleckými disciplínami především dokumentární fotografii, na zbylých dvou školách, UJEP a UTB, můžete studovat reklamní fotografii, která nabízí asi nejpraktičtější uplatnění.

Jaké pracovní uplatnění mají vaši absolventi  nejčastěji?

Podle mých informací si většinou budují vlastní nebo společná studia, nebo pracují na volné noze.

Jaroslav Prokop, reklamní fotografie, FMK UTB

Pracují pro různé reklamní a obrazové agentury, časopisy, nakladatelství a vydavatelství, pracují ve fotografických službách a obchodech, čím dál tím více pracují v nejrůznějších variacích digitálních montáží a manipulací od retuše až po reklamní tvorbu a jenom zřídkakdy jsou výtvarníky na volné noze.

Miroslav Vojtěchovský, vedoucí ateliéru Užitá a reklamní fotografie, FUD UJEP

Snažíme se do ateliéru fotografie vybírat výrazné osobnosti a během studia s nimi nadále pracujeme velmi individuálně tak, aby se každý neustále pokoušel hledat vlastní cestu. Byli bychom rádi, aby se většina našich studentů v budoucnu věnovala fotografii jako volnému umění. To se samozřejmě nepodaří každému, doufáme však, že naši absolventi budou samostatní a schopní vlastní realizace, ať je to cokoli.

Hynek Alt, VŠUP, Ateliér fotografie

Kromě toho UJEP nabízí v rámci oboru fotografie i další dobrodružnější směry jako akční umění (performace) nebo interaktivní média.

V Opavě můžete studovat výhradně kombinovaným způsobem, na ostatních školách to jde zase jenom prezenční formou. Z klasického schématu tříletého bakalářského studia a navazujícího dvouletého se vymyká UJEP, kde bakaláři studují čtyři roky.

Hledá se při talentových zkouškách jenom talent?

Přijímací zkoušky se skládají ze dvou kol, kdy musíte nejdřív úspěšně projít prvním kolem, aby si vás pozvali i ke kolu druhému.

V prvním kole se předkládají domácí práce a jejich hodnocení proběhne nejčastěji bez účasti uchazeče.

Co se hodnotí u talentových zkoušek? Originalita nebo bezchybná technika?

U přijímacích zkoušek hledáme hlavně originální přemýšlení a zájem o fotografii a výtvarné umění. Z domácích prací musí být evidentní talent, samostatné uvažování a vlastní názor. Při pohovoru nás zajímá kulturní rozhled a motivace pro studium fotografie. Technickou zručnost si je možné doplnit během studia.

Hynek Alt, VŠUP

Originalita jednoznačně vede. Technika se dá naučit poměrně rychle, když je student vitální, má chuť pracovat a neváhá dřít až do úmoru, aby se dobral toho, o co poctivě usiluje. Talent je pro nás především tvořen obrovskou chutí člověka nadšeně na sobě pracovat.

Miroslav Vojtěchovský, UJEP

Spíše originalita, cit pro kompozici, kreativní řešení obrazu, nápad.

Jaroslav Prokop, UTB

Nevyhnete se ani písemnému testu ze znalostí výtvarného umění. Nejčastěji vás ve druhém kole čeká denní či půldenní kreativní úkol na zadané téma. Případně následuje i pohovor nad motivací uchazeče.

Talentové zkoušky probíhají v lednu a únoru s výjimkou Opavské univerzity, kde si vaše schopnosti prověří až v červnu.

Pospěšte s přihláškou

Na FAMU, UTB i VŠUP musíte podat přihlášku již do konce listopadu. V případě FAMU k přihlášce již musíte připojit i domácí práce, u VŠUP zase motivační dopis. Otálet si můžete dovolit u ITF, kam se stačí přihlásit až koncem února 2012. Na UJEP je nejzazším termínem konec roku 2011.

Fotografujeme všude

Noste foťák všude s sebou, nápad na dobrou fotku může totiž číhat kdekoli

Samotná přihláška vám v průměru ulehčí od pěti set korun. Nejvíce zaplatíte u UTB (590 korun) a UJEP  (560 korun). Na FAMU z vás vytáhnout nejméně (400 korun).

Kde mají největší síto u přijímaček?

Umělecké obory všeobecně patří k těm, které přijímají velmi málo uchazečů. U oboru fotografie bývá úspěšná pouze nejlepší desetina ze všech uchazečů. S největším sítem se setkáte na VŠUP, kde uspěje pouhá tři procenta uchazečů. Ostatní školy přijímají zhruba desetinu, v případě FAMU se nám nepodařilo tento údaj zjistit.

Myslíte si, že studenti uměleckých oborů žijí bohémským životem, nebo je to pověra?

To je pověra. Myslím, že mají často mnohem více práce než studenti jiných oborů, kromě studia pro běžné zkoušky ještě i několikrát opakované práce v rámci zadaných cvičení.

Jaroslav Prokop, UTB

Studenti obecně žijí bezstarostněji. Ať už se jedná o studenty umění nebo biologie…

Hynek Alt,  VŠUP

Ale kdepak, studenti uměleckých oborů jsou jistě vybaveni jistou touhou odlišovat se od ostatních spoluobčanů, ale v zásadě se ničím podstatným neliší. Možná mají na rozdíl od jiných oborů lidské činnosti snahu něco ve své práci posunout dál, přijít s něčím novým, i když na finanční profit také nezapomínají, ale finanční úspěch není pro ně vždy primárním kriteriem.

No, ano, chodí na pivo, pijí občas víno (když na něj mají), ale tím se vůbec neliší od ostatní populace. Vědí velmi dobře, že v alkoholu už se utopilo spousta talentů, jak uměleckých, tak třeba sportovních…

Miroslav Vojtěchovský, UJEP

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium fotografie na VŠ: Srovnali jsme školy a ptali se profesorů