Historie patří k nejstarším oborům, které se na vysokých školách vyučují. Možná i proto ji mohou zájemci studovat téměř na všech českých univerzitách. Její absolventi pak mohou pracovat v muzeích, psát historické knihy či vyučovat na základních a středních školách.
Jak již bylo řečeno, obor Historie mají téměř všude. Protože se její studium na jednotlivých fakultách zásadně neliší, následující text vám představí tento obor na dvou předních českých školách, a to na Filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy (FF UK) a Filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity (FF MU). Historii lze krom filozofických fakult najít i na fakultách pedagogických.
FF MU nabízí studentům jednooborové i dvouoborové studium historie. Studenti ji tak mohou kombinovat s dalšími nabízenými obory, jako je třeba filologie, psychologie nebo žurnalistika. FF UK upřednostnila jednooborové studium. Studenti mohou na obou školách navštěvovat bakalářské a navazující magisterské studijní programy. Po jejich dokončení odcházejí ze školy s titulem Bc. nebo Mgr. Obě školy umožňují studium jak v prezenční, tak v kombinované formě.
Vyučované předměty jsou podobné, liší se přijímací řízení
Předměty, které fakulty vyučují, se vesměs neliší. Všude se studenti dozvědí podrobné informace o dějinách pravěku, starověku, středověku i novověku, včetně dějin evropské integrace a událostí posledních několika let.
Na FF MU absolvují posluchači povinné předměty (např. Úvod do studia dějepisu) a následně si dle vlastního zájmu vybírají předměty nepovinné, jako jsou například Starší dějiny východních Slovanů, Novější dějiny Litvy a Polska, Velmoci a Balkán v 19. a 20. století či Evropa po napoleonských válkách a Metternichova politika. Pro zajímavost si mohou zapsat kurzy jako Dějiny peněz, Panství Šternberk a tamní obyvatelé v 17. století nebo kurz Potrava, jídlo, strava v dějinách. „Líbí se mi, že si můžu volit předměty podle svého zájmu. Nejvíce se zajímám o historii českých zemí, proto si zapisuji především kurzy z této oblasti,“ uvedla studentka historie na MU Vendula Ivčicová.
Rozdíl mezi popisovanými fakultami je v jejich přijímacím řízení. FF MU požaduje po zájemcích o studium úspěšné vykonání Testu studijních předpokladů. „Na test jsem se cíleně připravovala a test samotný pak pro mě nepředstavoval zásadnější problém. Pro studium historie jsem se rozhodla už na základní škole, kde mě hrozně bavil dějepis. Zajímalo mě, jak lidé žili dříve a jaké to tu bylo,“ uvedla Vendula Ivčicová.
Na zájemce o studium na FF UK čeká dvoukolové přijímací řízení. Prvním kolem je písemný test obsahující otázky z historie, archivnictví a etnologie. Pokud v něm uchazeč obdrží minimálně 50 % bodů, postupuje do kola druhého, které je ústní. Komise v něm prověřuje úroveň verbálního vyjadřování uchazeče a diskutuje s ním nad seznamem jeho odborné četby.
Absolvent může být vědeckým pracovníkem nebo učitelem
Absolvent oboru historie je připraven uplatnit se jako odborný vědecký pracovník v daném oboru. Je schopen popularizovat dějepisné poznatky v médiích, jako jsou odborné časopisy, televize, film nebo internet. Dále může být učitelem dějepisu na základních a středních školách. „Chtěla bych psát naučnou literaturu o dějinách českých zemí. K tomu ale budu asi i učit. Psaní knížek vnímám spíš jako přivýdělek a jako svého koníčka. Lehce už jsem začala. Mám různé poznámky k událostem, které mě v českých dějinách nejvíce zajímají. Časem bych je chtěla komplexně zpracovat a sepsat,“ dodala Vendula Ivčicová.
Přestože může být historie mnohými považována za ne příliš perspektivní obor, ve kterém nejde o nic jiného než o neustálé memorování se historických poznatků, je o její studium stále zájem. Řada mladých lidí totiž touží stát se historiky a strávit velkou část svého života v muzeích a archivech.
O studiu historie na dalších univerzitách se dozvíte více pod následujícími odkazy:
- Historický ústav Filozofické fakulty Jihočeské univerzity, České Budějovice: zde
- Historický ústav Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Brno: zde
- Katedra antropologických a historických věd Filozofické fakulty Západočeské univerzity, Plzeň: zde
- Katedra dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Praha: zde
- Katedra historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, Olomouc: zde
- Katedra historie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, Brno: zde
- Katedra historie Pedagogické fakulty Západočeské univerzity, Plzeň: zde
- Ústav historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice: zde
- Ústav světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Praha: zde