×
TOPZINE.cz

Studenti se bouří proti KSČM ve školství. Demonstrovali 17. listopadu

FOTO: Zimola podepisuje koaliční smlouvu
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola podepsal koaliční smluvu s KSČM, Zdroj: www.kraj-jihocesky.cz

V sobotu 17. listopadu proběhlo v Českých Budějovicích shromáždění za odvolání zástupců KSČM z resortu školství v Jihočeském kraji. Po výsledku krajských voleb s nimi uzavřel koalici jihočeský hejtman.

FOTO: Zimola podepisuje koaliční smlouvu
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola podepsal 9. listopadu koaliční smlouvu s KSČM, Zdroj: www.kraj-jihocesky.cz

Shromáždění se konalo na náměstí Přemysla Otakara II. od třetí hodiny odpolední. Organizovali ho třebonští gymnazisté, jež byli od pondělí 12. listopadu ve stávkové pohotovosti. Na akci se dostavilo okolo tisícovky lidí, mezi nimi byly i osobnosti jako Olga Sommerová nebo Jan Rejžek.

Ze studentské iniciativy vzešla rovněž petice vyzývající jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) k přehodnocení svěření resortu školství do rukou KSČM. K dnešnímu dni ji podepsalo již více než osm tisíc lidí.

Studenti žádali odvolání radní pro školství Vítězslavy Baborové

Čtyři zástupci z řad studentů se ve středu sešli se Zimolou. Žádali jej, aby odvolal radní pro školství Vítězslavu Baborovou (KSČM). Zimola tento krok odmítl s tím, že navrhne odvolání, pokud Baborová prokáže neschopnost plnit svou nově nabytou funkci.

Baborová na sobotní shromáždění reagovala následovně: “Trochu se divím, že se tím to způsobem vyjadřují třeba i mladí lidé, kteří si dobu před rokem 1989 nepamatují. Nerada bych, aby právě mladí byli k podobným akcím zneužíváni.”

Zimola popřel nařčení z podpory komunistické ideologie, o které se mezi internetovými uživateli v posledních dnech hojně diskutovalo: “KSČM je levicovým subjektem, stejně jako sociální demokraté, proto je logické, že naše politické programy mají například v sociální oblasti či zdravotnictví styčné body. Zároveň se však v mnohých oblastech zásadně odlišují, a to především v otázkách celostátní politiky, ” uvedl na oficiálních stránkách Jihočeského kraje.

V Krajských volbách 2012 v Jihočeském kraji zvítězila ČSSD s téměř 28 procenty a získala tak 18 mandátů. Na druhém příčce se umístila KSČM s 19 procenty, za ní se 14,5 procenty Jihočeši 2012 a v těsném závěsu za nimi ODS s 12,5 procenty hlasů.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..