Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Studenti předvedli své umění v areálu čistírny odpadních vod. Náhoda nebo jasný vzkaz české módě?

Anna Talašová

Anna Talašová

25. 2. 2011

!Fotogalerie!Středeční večer probíhal jinak, než je v Ekotechnickém muzeu zvykem. Neobvyklé prostory si vybrali studenti prvního a druhého ročníku Vyšší odborné školy oděvního návrhářství k prezentaci svých modelů. Název přehlídky ReSTART jako by měl vzbudit naději v oživení tuzemské módní scény. Nejsem si jistá, že se to podařilo.

FOTO: Módní přehlídka ReSTART

Modely studentů oděvního návrhářství – některé s nápadem, jiné bez, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Základní koncepce přehlídky vycházela z tvaru čtverce, trojúhelníku, mnohoúhelníku a kruhu. Na základě geometrických tvarů chtěli tvůrci poukázat na možnosti a variabilitu střihového a objemového řešení. Dominanci černé, bílé a šedé barvy se snažili nabourat barevnými detaily v odstínech červené, žluté nebo oranžové.

U některých modelů jsem se ale nemohla zbavit dojmu, že geometrické téma mladým návrhářům nesedlo. Jako by byli donuceni, modelům chyběla lehkost a samozřejmost. Bylo na nich až moc vidět, jak urputně se návrhář snažil. Vytvořit skvělý model, který se tváří, že vnikl jen tak, mimochodem a naprosto nenuceně, je dovedností, která studentům oděvního návrhářství často chybí.

FOTO: Módní přehlídka ReSTART

Fádní černé a bílé kapka červené rozhodně prospěla, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Přehlídku odstartovaly modely studentů z prvního ročníku, které byly pojaty jako streetová, sportovní a vycházková móda. Na mole ale chyběl nápad. Opravdu není nic objevného na legínách se sakem nebo minišatech, které měly ozvláštnit prapodivné návleky na rukou a nohou. Zajímavé bylo použití latexu na streetovém oblečení a náladu v publiku rozhodně zvedly pánské modely.

Druhý ročník navázal kolekcí, která byla laděna elegantně až společensky a byla o poznání lepší než kolekce prvního ročníku. Na modelech byl na první pohled vidět rozdíl, který jeden rok studia dokáže. Střihově velmi zajímavé modely bohužel často shazovaly nepadnoucí legíny, které modelkám ani modelům neseděly v sedu. Dočkali jsme se i slibovaných prvků avantgardy, ať už to byl pánský model á la lastura nebo trojúhelníkové trychtýře na rukávech. Ustřihnout dolní okraj sukně do tvaru trojúhelníku nebo schovat modelku od krku po pas do velké jednobarevné koule ale opravdu nestačí. Recept na úspěch tkví jinde.

FOTO: Módní přehlídka ReSTART

Kabelku nechte doma, co potřebujete dáte do kapes, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Nositelnost se tváří jako nepřekonatelná výzva. Je snad největší slabinou současných studentů, že nedokážou vymyslet zajímavý a nápaditý model, který by byl zároveň nositelný. I přes zmíněné nedostatky ale bylo jasně vidět, že studenti umí řemeslo. Všechny modely byly precizně ušité, což je samozřejmostí. Na mole se objevovaly zajímavé střihy a celou přehlídku pozvedlo dokonalé nalíčení modelek a dobrý nápad s jednoduchým a zároveň bohatým culíkem.

Restartovat českou módu se tedy zatím nepodařilo. Studentům ale rozhodně nechybí chuť do návrhářství, tak snad se časem podaří všechny nezbytné ingredience namíchat tak, že je budeme moct označit za nadějné talenty. Ale ani to výraznější úspěch nezaručí.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_praha_moda_modni-prehlidka_vosnp_23-02-2011/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studenti předvedli své umění v areálu čistírny odpadních vod. Náhoda nebo jasný vzkaz české módě?