Menu
TOPZINE.cz
Studium

Studenti gymnázií a SOŠ jsou na školách spokojenější než dřív, ukázal průzkum

Redakce

Redakce

8. 6. 2012

FOTO_studentiO 11 procent více studentů gymnázií a SOŠ než v roce 2009 oznámkovalo svou školu nejlepší známkou, spokojenost na odborných učilištích stagnuje. Vyplývá to z průzkumu Člověka v tísni a agentury Millward Brown, do kterého se zapojilo 1 100 studentů středních škol.

FOTO_studenti

Ilustrační foto, Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Nejlepší hodnocení svým školám dávali všeobecně studenti na gymnáziích a mladší studenti na všech typech středních škol. S gymnázii je nyní naprosto spokojeno 28 procent studentů. Střední odborné školy navštěvuje 18 procent studentů, kteří je ohodnotili nejvyšší známkou. Přeskočily tak odborná učiliště, která od roku 2009 stagnují na 12 procentech.

„Zlepšení známky v hodnocení školy vnímáme jako pozitivní. Výrazně lépe oznámkovali školu studenti gymnázií a tito mladí lidé lépe hodnotí i atmosféru školy, což je trend, který můžeme potvrdit i z naší přímé jedenáctileté zkušenosti s programem Jeden svět na školách,“ uvedl pro TOPZINE.cz ředitel programu Karel Strachota.

Organizátoři průzkumu také nově zjišťovali, jaký mají studenti ke školám vztah. Jen 7 procent z nich uvedlo, že do školy chodí rádi, dalších 23 procent se do ní těší jen někdy. Naopak, strach jít do školy má vždy nebo často 12 procent z nich.

Zajímavý výsledek přineslo sledování toho, co studenti očekávají od studia na střední škole. Nejčastěji uváděli, že se ve škole naučí komunikovat, ovládat cizí jazyk a lépe vyjádřit vlastní názor. Tyto dovednosti upřednostnili před získáním základních vědomostí. Nejmenšího očekávání se naopak dostává schopnostem tolerance, kritického myšlení a diskutování.

„Umístění předních příček jistě ovlivnila skutečnost, že mladí lidé využívají každodenně nové technologie. Vědí, že mají na internetu obrovské množství informací, které jsou jim v podstatě stále k dispozici, a proto upřednostňují komunikační a prezentační dovednosti, které jim umožní obstát v budoucím životě,“ dodává Strachota.

Průzkum v rámci vzdělávacího pro projektu Kdo jiný?, který je součástí programu Jeden svět na školách, probíhal na základě náhodného výběru ze seznamu středních škol v České republice. Zapojilo se do něj celkem 1 100 studentů z vybraných 80 škol. Kromě spokojenosti se školou zjišťovali organizátoři například vztah studentů ke globálním problémům, jejich životní styl nebo politické preference.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studenti gymnázií a SOŠ jsou na školách spokojenější než dřív, ukázal průzkum