Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Studenti chtějí, aby bezdomovci v Praze pracovali jako turističtí průvodci

Martin Peška

Martin Peška

21. 5. 2012

Studenti oboru Studia občanské společnosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK) se rozhodli bojovat se stereotypy vůči bezdomovcům neotřelým projektem, který by měl z bezdomovců udělat turistické průvodce.

video
play-sharp-fill

Nápad na projekt s názvem Pragulic – poznej Prahu jinak! vznikl v pražském metru. Tvůrci jím chtějí řešit dva palčivé elementy české metropole: jednotvárný turismus a otázku bezdomovectví.

„Nikdy předtím by mě nenapadlo, že budu pracovat se skupinou lidí, jakou jsou bezdomovci, ale naše idea mě od prvního okamžiku naprosto dostala,“ uvedla pro TOPZINE.cz jedna ze studentek Tereza Jurečková.

Projekt má podle ní nabídnout něco naprosto odlišného od běžných služeb turistických průvodců a současně je jeho úkolem pomáhat. Propojuje tak v jistém smyslu byznys a sociální sféru.

V současnosti je Pragulic – Poznej Prahu jinak! pouze ve formě projektu na papíře, autoři už ale jednají s neziskovými organizacemi o spolupráci. Čeští studenti jsou i ve spojení s organizací SockMob, která podobné prohlídky pořádá v Londýně.

Nápad boduje i v mezinárodní soutěži

Projekt byl přihlášen také do soutěže Social Impact Award (mezinárodní soutěž pro studenty, kteří mají nápady z oblasti sociálního podnikání, pozn. red.), kde momentálně bojuje o vítězství mezi 5 nejlepšími českými projekty v mezinárodním kole, které má podobu veřejného hlasování. Vítěz v každé zemi bude oceněn 1.500 eury na rozběhnutí projektu.

„Vítězství v národním kole nás zavazuje projekt realizovat přes léto, nicméně uvědomili jsme si při psaní projektu, že bychom jej realizovali i bez výhry. Takže teď to záleží na mezinárodní porotě Social Impact Award a pak na nás v průběhu léta,“ dodala Jurečková.

Zda projekt, jehož snahou je dát lidem bez domova možnost pracovat jakožto turističtí průvodci a zároveň nabídnout turistům v Praze nekonvenční službu, uspěje v mezinárodní soutěži, se studenti dozvědí na slavnostním vyhlášení výsledků 31. května ve Vídni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studenti chtějí, aby bezdomovci v Praze pracovali jako turističtí průvodci