Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Strýček Váňa ve Stavovském divadle. Hrají Bareš, Janžurová, Pechlát

Anna Kottová

Anna Kottová

13. 3. 2013

FOTO: Michal DočekalBřeznovou činoherní novinku pražského Národního divadla režíruje šéf činohry Michal Dočekal. Čechovův Strýček Váňa vstoupí na prkna Stavovského divadla ve čtvrtek 14. března.

FOTO: Strýček Váňa, Národní divadlo

Lucie Žáčková si zahraje Jelenu a Martin Pechlát zamilovaného Astrova. Zdroj: Lucie Jansch, ND

Čechovův Strýček Váňa v režii šéfa činohry Michala Dočekala nese existenční téma. „Strýček Váňa je i o existenciální tísni. O zklamání ze života, který se jaksi nedaří žít tak, jak jsme si to představovali. O strachu ze smrti a umírání,“ popsala dramaturgyně Iva Klestilová.

Michal Dočekal už na gymnáziu začínal hrát a režírovat v A Studiu Rubín. Vystudoval režii na DAMU a v první polovině 90. let spolupracoval jako režisér s divadelním spolkem Kašpar. Potom osm let dělal uměleckého šéfa v Divadle Komedie. V roce 1996 se poprvé setkává s Čechovem, režíruje hru Tři sestry.

Od roku 2002 působí jako umělecký šéf Činohry Národního divadla. Předloni zrežíroval Čechovova Racka a 14. března má premiéru Strýček Váňa. Jeho manželkou je herečka Monika Zoubková, se kterou vychovávají dceru.

Člověk upadá do deprese. Peníze hýbou dnešním světem. Ideje a ideály zmizely. Doufáme, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Nic se ale nezměnilo. Strýček Váňa vypráví o zničených ideálech a nejisté budoucnosti muže ve středním věku.

„Člověk přijde, ohlédne se, co se děje za ním, a vidí jen spáleniště. A podívá se dopředu a nevidí nic,“ popsal hru její překladatel Leoš Suchařípa a režisér Michal Dočekal dodává: „Myslím, že postavy ve Strýčkovi Váňovi spíš řeší, že dřívější smysl života ztratily. Něco mít a přijít o to je asi ještě horší než nemít to nikdy.“

FOTO: Michal Dočekal

Michal Dočekal potřetí režíruje Čechova. Po Třech sestrách a Rackovi diváky čeká Strýček Váňa. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Jedním z dalších témat dramatu z roku 1899 je také nešťastná láska. Ivan Vojnický, kterému všichni říkají strýček Váňa, miluje mladou a krásnou Jelenu. Ta jeho lásku neopětuje. Vojnický se pokusí zastřelit jejího o mnoho let staršího muže Alexandra Serebrjakova, neúspěšně. Jelena se svým manželem nakonec odchází do města a Vojnický zůstává na venkově.

Dočekal režíruje v Národním divadle druhou Čechovovu hru. Předloni si vyzkoušel Racka a tvůrci obou inscenací jsou prakticky totožní. Překládal Leoš Suchařípa, scénu vytvořil Martin Chocholoušek a kostýmy Zuzana Bambušek Krejzková, o hudbu se postaral Petr Haas a dramaturgie se chopila Iva Klestilová.

Strýček Váňa, Národní divadlo, autor: A. P. Čechov, režie: Michal Dočekal, hrají: František Němec, Lucie Žáčková, Kateřina Holánová, Iva Janžurová, Igor Bareš, Martin Pechlát, Saša Rašilov a Johanna Tesařová

Premiéra: čtvrtek 14. března

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Strýček Váňa ve Stavovském divadle. Hrají Bareš, Janžurová, Pechlát