Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Strom roku 2010 je Hromův dub. V Evropě se utká s platanem a lípou

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

23. 2. 2011

Vítězem národní ankety Strom roku 2010 se stal Hromův dub z Bohuňovic nedaleko Olomouce. Díky tomu postoupil do mezinárodní soutěže Evropský strom roku, ve které soutěží ještě stromy z dalších čtyř evropských zemí. Více než 400 let starý dub můžete podpořit do 6. března, kdy bude hlasování ukončeno.

V celorepublikové soutěži Strom roku 2010 zvítězil Hromův dub s 12 329 hlasy. Jednalo se již o devátý ročník ankety, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství. Ta letos uspořádala také mezinárodní soutěž o titul nejsympatičtějšího evropského stromu a díky vítězství v národní anketě reprezentuje Českou republiku právě bohuňovický dub.

Hromův dub se nachází v Bohuňovicích na Olomoucku. Vysazen byl na hrázi dnes již neexistujícího Velkého rybníka v prostoru zvaném Strážná bouda před 433 lety. Pyšnit se může kmenem s obvodem 640 centimetrů a výškou skoro 30 metrů.

V prvním ročníku soutěže o titul nejsympatičtějšího evropského stromu soutěží také platany z Maďarska a Bulharska, rumunská lípa a dub ze Slovenska. Všechny stromy nadchnou nejen svým vzhledem, ale i historií, která se k nim váže. Příští rok by se soutěže měly účastnit také další evropské státy.

I vy můžete přispět k tomu, aby se Evropským stromem roku stal dub z Olomoucka. Do 6. března je možné hlasovat zde .

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Strom roku 2010 je Hromův dub. V Evropě se utká s platanem a lípou