Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Střípky budoucnosti zahlédnete v seriálu FlashForward

Jan Neuman

Jan Neuman

29. 4. 2011

Na celé dvě minuty a sedmnáct sekund ztratí všichni na planetě vědomí. Během této události každý z nich uvidí záblesk své budoucnosti. Naplní se tyto záblesky, nebo je možné budoucnost změnit? Seriál FlashForward odpověď zná.

Seriáloví hrdinové, Zdroj: distributor filmu

Po klidném začátku, kde si lidé žijí své vlastní životy, pracují, baví se a milují, se stane něco, pro co nemá lidstvo vysvětlení. Na celé dvě minuty a sedmnáct sekund ztratí celá planeta vědomí a uvidí část své budoucnosti. Světem se šíří panika a chaos, padají letadla, vrtulníky, auta do sebe vráží a vlaky vykolejují. Lidé začínají hledat odpovědi na to, proč se tak stalo, co je v budoucnu čeká a i na to, jak tomu zabránit.

Tvůrcovský triumvirát

Nápad stvořit právě takovýto příběh dostala hned trojice producentů. Brannon Braga, v minulosti pracující s Bergmanem na Star Treku, David S. Goyer, který zase na chvíli vyměnil komiksy za televizní obrazovku a do třetice spisovatel a držitel ceny NebulaRobert J. Savier. Saviera na tomto postu doplnili ještě Ralph Vicinanza a Vince Gerardis, kteří si hráli na témže písečku ve filmu Jumper. A jako výkonný producent se připojil Marc Guggenheim, tvůrce skriptu pro videohru X-Men Origins: Wolverine.

Celý příběh seriálu FlashForward se točí okolo budoucích událostí, které lidé vídají, a proto jsou velice důležité hlavní postavy. Mark Benfort (Josef Fiennes) je agentem FBI a během black outu, jak lidé nazvali tuto událost je ve velkém nebezpečí, které souvisí s jeho  případem. Po dvou vteřinách a sedmnácti sekundách náhle ví, kam až tento případ dospěje, avšak netuší, jak a proč se tak stane. Rozhodne se tomu přijít na kloub a nemyslí téměř na nic jiného. Krom jeho budoucnosti ho též trápí jeho žena, která je z nahlédnutí do budoucnosti možná ještě více vystrašená než on.

Mark a jeho krásná žena, jak to mezi nimi nakonec dopadne? Zdroj: Distributor filmu

Markova žena, doktorka Olivia Benfort (Sonya Walger) zažila ve svém vidění, dá se říci nejpříjemnější vidinu ze všech, (tedy z pohledu ostatních.) Ji to však velice vyděsí. Milovala se v něm s mužem, nikoli však se svým manželem, kterého zbožňuje. Mark ji sice uklidňuje, že k události nemusí vůbec dojít, ovšem ona se stále děsí toho, co se mohlo stát, že budoucnost dopadla právě takto.

Zastav se a možná nepřežiješ

Agent FBI Demetri  Noh (John Cho) je Markův partner a světe div se, jemu se při black outu nezdálo vůbec nic, tudíž pro něj budoucnost nejspíš chystá pouze smrt.Tuto domněnku jen podpoří telefonát, ve kterém mu volající sdělí, že bude zavražděn. Od té chvíle žije v neustálém strachu o svůj život.

Black out nechal svět v naprostém chaosu, Zdroj: distributor filmu

Jednou z největších deviz seriálu je hudba, pro kterou byl seriál nominován na cenu Emmy. To je pochopitelné, neboť FlashForward je natočen jako science fiction drama a v těch se tvůrci soustředí převážně na příběhy hlavních postav. Jako prostředek pro zvýšení napětí se nevyužívají příliš speciální efekty, ale hudba a v seriálu je to opravdu znát. Během svého krátkého působení na televizních obrazovkách si seriál vysloužil i jiné nominace. Kupříkladu cenu Hugo a cenu Constelation za díl No More Good Days, nebo cenu za nejlepší televizní drama.

FlashForward je mezi sci-fi seriály zase něco nového, nezabývá se mimozemšťany, vyspělými technologiemi, ani zkázou lidstva. Zaměřuje se na jednotlivé hlavní hrdiny, řeší jejich strach a rozebírá jejich cesty za okamžikem, který všichni spatřili. Doplněno o výbornou hudbu a velice dobrý scénář, který hodně zvedá hlavně epizoda No More Good Days, se jedná o velice kvalitní počin studia ABC. Seriál si během chvíle dokázal najít množství fanoušků, o čemž svědčí i nominace na cenu pro nejlepší televizní drama, který byla volena právě fanoušky. Bohužel jak už tomu v dnešní době bývá, ani FlashForward se na televizní obrazovce příliš neohřál. Vydržel pouhou jednu sezónu a poté byl zrušen. Největší mínus tedy patří studiu, které znovu ukončilo projekt, který se velice slibně rozvíjel a nestihl odkrýt všechny své možnosti.

Název: FlashForward
Délka: 1 série (počet dílů 22 po 42 min)
Tvůrci: Brannon Braga, David S. Goyer, Robert J. Savier
Kanál originálního vysílání: ABC
Kanál vysílání u nás: Nevysíláno
Hrají: Joseph Fiennes, John Cho, Jack Devenport, Zachari Nighton, Peiton List, Dominic Monaghan, Brían F. O’Byrne, Courtney B. Vance, Sonya Walger, Christine Woods.

Hodnocení: ****

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Střípky budoucnosti zahlédnete v seriálu FlashForward