Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Stres – dvě strany jedné mince

Redakce

Redakce

21. 2. 2011

FOTO:Eustres-pozitivni-stimulantStres je v dnešní době slovem tak často skloňovaným, že se pomalu stává univerzálním argumentem na jakoukoli životní situaci. Tato tzv. „civilizační choroba“ je spojována s nemocemi nejen psychickými, ale i fyzickými. Není  pochyb, že nervové vypětí  těla velmi výrazným dílem přispívá k našemu celkovému zdravotnímu stavu. Jsou však jeho důsledky opravdu vždy jen negativní?

FOTO:Eustres-pozitivni-stimulant

Ilustrační foto, Zdroj:sxc.hu

Dělení stresu spočívá v jeho míře a reakci organismu na toto přepětí. To by samozřejmě mohlo vést k myšlence, že škodlivý není stres sám o sobě, ale že teprve reakce našeho těla a mysli rozhodne, zda pro nás bude přínosem, anebo škodlivým faktorem.

Příznivý stres

Eustres je právě tím druhem stresu, který je pro nás přínosným. Jedná se o přiměřenou míru napětí, která jedince stimuluje k vyšším výkonům, dodává motivaci a žene nás kupředu za uskutečněním našich cílů. Troufám si říci, že eustres je pro náš organismus i život mnohem zdravější, než když se úroveň našeho stresu pohybuje na nulových hodnotách.

Při nich totiž člověk ztrácí jakoukoli motivaci, radost z činnosti a pozitivní naladění. Nulová hladina stresu by se dala označit výrazy jako nuda, stereotyp, všední šeď, apod. Nenechte se totiž mýlit, že stres je vyvoláván jen negativními prožitky a vede pouze ke zhoršení naší momentální situace.

Nervové vypětí nám způsobuje například i zamilovanost, nebo když se nedočkavě těšíte na jakýkoli příjemný zážitek. Velmi oblíbeným způsobem, jak navodit eustres, jsou také různorodé adrenalinové sporty.

Zdroj: Sxc.hu

Stres, který nám bere energii

Distres je oproti tomu vypětí, které v našem organismu způsobuje až paralyzující útlum. Jedná se o nadměrnou zátěž, jež je vyvolávána téměř výhradně negativními prožitky. Tento druh stresu může osobu, která jím trpí, dovést až k nebezpečným psychickým a fyzickým obtížím.

Faktory způsobující distres jsou neustále všude kolem nás a málokdo je natolik vyrovnaný a odolný, aby byl schopen přijímat je s nadhledem. Jediným způsobem, jak se bránit negativním následkům stresu, je naučit se toto nebezpečné vypětí z těla odstraňovat.

Jak se bránit stresu?

Existuje dlouhá řada technik a pomůcek, které nám od distresu pomáhají. Ať už se jedná o antistresové balonky nebo drahá vibrační křesla. Tím nejlepším bojovníkem za vyrovnanou osobnost ovšem určitě zůstává radost z pohybu.

Ten totiž formuje nejen psychickou pohodu, ale také naše tělo. Proti neblahým následkům stresu tak bojuje hned na dvou frontách najednou. Při pohybu vyplavované hormony štěstí jsou samy o sobě skvělým lékem přinášejícím dobrou náladu, ovšem v kombinaci s dobrou fyzickou kondicí a spokojeností s vlastním vzhledem nedávají nervovému vypětí šanci.

Nechte se tedy stresem příjemně motivovat. Využijte všechny jeho pozitivní stránky, které vám budou ku prospěchu, ale nikdy nedovolte, aby překročil únosnou mez. Neboť tak, jak se budete cítit na duši, tak se bude cítit i vaše tělo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stres – dvě strany jedné mince