Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Středověká vesnice Villa Nova. Skanzen, kde archeologové pracují i žijí

Redakce

Redakce

6. 8. 2012

skanzen villa novaNa úbočí Orlických hor roste od roku 1992 skanzen Villa Nova. Skupina nadšenců, později občanské sdružení, zde vlastními silami začala budovat repliky domů, v nichž žili naši předci v období středověku. Nejde jen o repliky, ale o funkční stavby, v nichž lze i dnes s trochou nepohodlí žít.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cestovani_skanzen_2012/]

Když budeme mít štěstí, doprovodí vás mezi domky, stavěnými dle doložených technologií raného středověku, průvodce. Bude to jeden z nadšenců, kteří tento skanzen stavějí a kteří v něm taky žijí.

Dozvíme se tak, že nejhorší byl ve středověkých domech kouř a proč lidé žili se svými zvířaty ve velmi úzkém spojení. Uvidíme domky a domečky, které jsou postaveny bez použití jediného kusu železa, kovárnu s pravými železnými výrobky, bylinkovou zahrádku i ovocný sad, které musí být oploceny, protože domácí zvířata – hlavně kozy a ovce – se zde pasou zcela volně.

Čtěte také: Skanzen Řepora: Zjistěte, jak se žilo ve středověku

Domky samotné představují několik typů staveb z našeho území. Polozemnice i dvouprostorový dům vám odhalují radosti i strasti středověké rodiny. Proč spaly děti na lavicích či stolech? Čím byl významný roh, ve kterém seděl hospodář? Co se sušilo na bidlech pod stropem? A proč se nedalo na půdě v žádném případě přebývat? Na všechny tyto otázky můžeme dostat odpověď, když skanzen navštívíme.

Není Bio jako Bio

Místní vám mohou ukázat, jakým způsobem si z ručně mleté mouky vyrábějí chléb nebo chlebové placky. Co si lidé pěstovali na zahrádkách? Jak se ve středověku tkaly látky? Dozvíme se i mnoho dalšího. Na konci prohlídky si uvědomíme, jaké štěstí máme, když vlastníme tekoucí vodu a splachovací záchod. A to nemluvě třeba o internetu, s jehož pomocí se můžeme dozvědět, jak lidé ve středověku vlastně žili.

Podívejte se, jak je zbudován archeoskanzen Modrá

Nedaleko skanzenu se nachází osada Kačerov, u níž prý blázní gravitace. K odpočinku i osvěžení láká nedaleké městečko Deštné v Orlických horách, kterému v zimním období dominují sjezdovky. Jen pár kilometrů dál po silnici je zřícenina hradu Skuhrov, která stojí nad stejnojmennou obcí. Odtud se můžeme rozhlédnout do kraje z místní vyhlídky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Středověká vesnice Villa Nova. Skanzen, kde archeologové pracují i žijí