×
TOPZINE.cz

Středověká vesnice Villa Nova. Skanzen, kde archeologové pracují i žijí

skanzen villa novaNa úbočí Orlických hor roste od roku 1992 skanzen Villa Nova. Skupina nadšenců, později občanské sdružení, zde vlastními silami začala budovat repliky domů, v nichž žili naši předci v období středověku. Nejde jen o repliky, ale o funkční stavby, v nichž lze i dnes s trochou nepohodlí žít.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cestovani_skanzen_2012/]

Když budeme mít štěstí, doprovodí vás mezi domky, stavěnými dle doložených technologií raného středověku, průvodce. Bude to jeden z nadšenců, kteří tento skanzen stavějí a kteří v něm taky žijí.

Dozvíme se tak, že nejhorší byl ve středověkých domech kouř a proč lidé žili se svými zvířaty ve velmi úzkém spojení. Uvidíme domky a domečky, které jsou postaveny bez použití jediného kusu železa, kovárnu s pravými železnými výrobky, bylinkovou zahrádku i ovocný sad, které musí být oploceny, protože domácí zvířata – hlavně kozy a ovce – se zde pasou zcela volně.

Čtěte také: Skanzen Řepora: Zjistěte, jak se žilo ve středověku

Domky samotné představují několik typů staveb z našeho území. Polozemnice i dvouprostorový dům vám odhalují radosti i strasti středověké rodiny. Proč spaly děti na lavicích či stolech? Čím byl významný roh, ve kterém seděl hospodář? Co se sušilo na bidlech pod stropem? A proč se nedalo na půdě v žádném případě přebývat? Na všechny tyto otázky můžeme dostat odpověď, když skanzen navštívíme.

Není Bio jako Bio

Místní vám mohou ukázat, jakým způsobem si z ručně mleté mouky vyrábějí chléb nebo chlebové placky. Co si lidé pěstovali na zahrádkách? Jak se ve středověku tkaly látky? Dozvíme se i mnoho dalšího. Na konci prohlídky si uvědomíme, jaké štěstí máme, když vlastníme tekoucí vodu a splachovací záchod. A to nemluvě třeba o internetu, s jehož pomocí se můžeme dozvědět, jak lidé ve středověku vlastně žili.

Podívejte se, jak je zbudován archeoskanzen Modrá

Nedaleko skanzenu se nachází osada Kačerov, u níž prý blázní gravitace. K odpočinku i osvěžení láká nedaleké městečko Deštné v Orlických horách, kterému v zimním období dominují sjezdovky. Jen pár kilometrů dál po silnici je zřícenina hradu Skuhrov, která stojí nad stejnojmennou obcí. Odtud se můžeme rozhlédnout do kraje z místní vyhlídky.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..