Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Středověká krčma v Dětenicích: Zpátky do minulosti

Samcová Jana

Samcová Jana

10. 9. 2009

Cestování v čase už není pouhou utopií a nevyslyšeným přáním. Dětenice v Českém ráji nabízejí unikátní návrat do minulosti bez použití složitých mašinérií a strojů času. Pojďme se společně podívat tam, kde se hoduje dle regulí středověku.

„Koho to sem čerti nesou?“ vítá nás poněkud netradičně místní krčmář oděný v historickém kostýmu. „Jsi hlášenej, panáčku? A máš zlaťáky?“ Po nezvyklém uvítání velmi záhy zjišťujeme, že se překročením prahu ocitáme o více než 500 let zpátky v historii. Na položenou otázku rozpačitě přikývneme a bodrý šenkýř nás usazuje na rezervovaná místa: „Zalezte si do rohu k tomu stolu, na kterým seděj´mouchy“.

S roztomile smíšenými pocity procházíme středověkou krčmou. Pod našima nohama praská dřevěná podlaha a křupe sláma, na zdech visejí kožešiny a všudypřítomný svit svíček umocňuje tamější atmosféru. Procházejíc kolem do posledního místa obsazených stolů za sebou zaslechneme hlas jedné ze šenkýřek, která na nás neohrabaně křičí: „Uhněte, chásko bídná, pívo jde!“ Nevybíravá dobová mluva linoucí se z úst krčmářů je jednou z charakteristických vlastností dětenického doupěte. Vše je pojato jako hra, personál rozhodně nemá v úmyslu urážet pocestné, přestože je jejich slovník místy opravdu drsný. Zvykat si na oslovení sedláku, loupežníku, holoto, žebroto, apod. vyžaduje pořádnou dávku smyslu pro humor. Vše je však v souladu s místním koloritem.

Po chvíli usedáme ke svému stolu a nahlížíme do žrádelníku. Z pestré nabídky nás láká Talíř pro zazobaného sedláka nebo Hnáta z exotického ptáka. Při mžourání za svitu svíček se k nám přitočí jeden ze šenkýřů a rozevlátě pronáší: „Neumíš číst, co? To víš, obrázky tam nejsou“. Bez sebemenších skrupulí se nás dál táže: „Co budete žrát a chlastat?“ Přidušeným smíchem si objednáváme medovinu a coca colu. Ani tak specifický výdobytek moderní civilizace, jakým je cola, nevyvede šenkýře z míry: „Takže jedny mačkaný včeličky a černou močku“. A co budeš chlastat ty, lysohlávku?“ obrací se šenkýř na našeho holohlavého kolegu. Objednávka nealkoholického piva v krčmářovi probouzí další výlev středověké mluvy: „Á, panáček je tu na koni. Takže jedny kozí chcanky“.

Hodování jako za dob Karla IV.

Po pouhých několika minutách nám na stole přistává objednaná krmě, bez příborů a ubrousků. Zde se jí pouze rukama. Na omytí rukou slouží lavor s čistou vodou, který se nám na stole zjevuje vzápětí. „Ne, abys to chlastala, to je na pracky“ obrací se ke mně šenkýř. Nelze si nevšimnout, že šenkýři pocestným zásadně tykají. Nelze jim ovšem nic vyčítat. Jsou to z gruntu dobří lidé.

Po salátu pro nenapravitelné kytkožrouty sháním informaci o WC. Záhy se mi dostává pohotová odpověď: „Běž doleva, po schodech dolů a po smradu to najdeš“. Pomalu si zvykám na neotřelý způsob komunikace a začínám si přát, aby tento večer trval co nejdéle. Ke zpestření již tak výjimečných zážitků je připraven doprovodný program. Během večeře se mezi stoly procházejí kejklíři, šermíři či fakíři s hady kolem ramen. Nezřídka se vám u stolu zastaví žebrák, který se z vás pokouší vyloudit kousek žvance nebo vás skořápkář obere o pár zlaťáků. Zatímco zvedám k ústům žejdlík místního piva, blíží se ke mně dvojice mnichů a snaží se mě odvést na hranici a upálit. Po chvilce proklínání se mi podaří uprosit mnichy o milost a s úlevou oddaně usedám ke džbánku naprděné vody (minerálka).

Zatímco šenkýřka peskuje pobíhající pacholata, přitančí odněkud břišní tanečnice a s nabroušenou šavlí předvádí fascinující podívanou. Večer pomalu končí a nám nezbývá, než v krčmě utrousit pěkných pár zlaťáků. Při placení se s námi šenkýřka loučí slovy: „Tak početná družino, až zase nakradete, tak přijďte pobejt. Budu potřebovat nový kůže na zimu. A nespadněte z koně.“

www.krcmadetenice.cz

Vstupné na středověký program (19-22h) činí 145,-

Program probíhá každý den kromě neděle a pondělí. V pátek a sobotu je nutná rezervace předem.

 

OTEVŘENO:

ÚT – SO 11 – 23 hodin

NE – PO 11 – 22 hodin

TIP NA JÍDLO:  550g Talíř pro zazobaného sedláka (pro 1 – 2 osoby)  297,-

3 kuřecí křídla, 2 masové špízy, plátek uzeného, palička kukuřice, plátek jablka, placka   z hub a ovesných vloček, žampionovo-slaninový špíz, česneková a povidlová omáčka, pecínek chleba

TIP NA PITÍ:     Dětenické pivo

HODNOCENÍ: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Středověká krčma v Dětenicích: Zpátky do minulosti