Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Středomořský styl bydlení vám do domu vnese slunce a energii! Jak na to?

Země kolem Středozemního moře mají různé jazyky a kultury, některé vášně je však spojují. Určitě už jste slyšeli o zdravé a pestré středomořské kuchyni. Podobně lehkou a živou energii má také středomořský design interiérů. Hledáte inspiraci na to, jak se vymezit vůči ponurému městu a cítit se doma jako na dovolené? Pak by mohl tento mediteránní typ designu být pro vás.

Jak vypadá středomořský styl interiérů?

Základem mediteránního stylu je neutrální bílá stěna v kombinaci se dřevem a přírodními materiály. Barevná paleta by se měla harmonicky držet toho, co najdete v přírodě: hnědá, béžová, šedá, olivová, ikonické je také efektivní použití modré či sluníčkově žluté. Často to může fungovat tak, že většinový odstín, nějakou neutrální barvu, doplníte akcenty výraznější barvy, takže například bílá a modrá, béžová a tmavě hnědá a podobně. Další důležité motto zní: „méně barev, zato více textur“.

Důraz se klade na přirozené osvětlení a výhled. Stavíte-li dům, vyberte ideálně velká okna. Pokud renovujete byt, vsaďte na vkusné, přírodně sladěné závěsy, aby okno mohlo esteticky vyniknout. Dojem z prostoru se dá opticky umocnit zrcadly, ale v tomto stylu není žádoucí obkládat s nimi zdi či skříně. Více se zaměřte na syntézu rustikální přírody s volným prostorem a nerušivými, lehkými barvami. Zakomponujte dřevo, ratan, lněné plátno, umělecky kované doplňky.

Rozmístění nábytku se drží zásady „méně je více“, aby vynikl prostor, světlo a vzdušnost. Pozornost se soustředí na společný prostor, kde může rodina trávit čas – jídelní stůl či podobná dominanta místnosti. Nečekejte také hromadu ocelových prvků, lesku nebo futuristických tvarů. Středomořský styl je v podstatě opak: pohodová inspirace přírodou spojená s inspiraci tradičními tvary, vzory a materiály přímořských zemí.

Obývák pro pohodu celé rodiny

Velkým a známým stereotypem jižní Evropy i severní Afriky je to, že tam lidé mají velké rodiny. Nemusí to být zdaleka pravda, ale ve Španělsku, Itálii, Maroku i v Egyptě je vlivem historické tradice dodnes běžné žít pod jednou střechou i s prarodiči či sourozenci některého z rodičů. Domov byl na toto připravený vhodně zařízeným obývacím pokojem – a to se vám bude hodit i v případě, že žijete ve dvou. Jak vypadá obývák ve středomořském stylu?

Největší otázkou je nábytek. Ten situujte tak, abyste mohli pohodlně trávit čas i s přáteli a rodinou. Centrum obýváku tvoří relaxační zóna v podobě křesel a pohovky. Takové správně zvolené kanape v interiéru dělá hodně. Do středomořské domácnosti se hodí tradiční čalouněné pohovky a křesla s dřevěným rámem a nožičkami. Přidejte pár vzorovaných polštářů a máte vizuální oživení i něco praktického pod hlavu. Styl nábytku, který v těchto interiérech nacházíme, mívá křivky, oblé hrany a jen vkusné minimum detailů a kudrlinek. To se týká křesel i polic a stolků. A nezapomeňte na pár (středomořských?) pokojových rostlin, svěží zeleň totiž na pozadí zemitých a světlých tónů krásně vynikne a interiér oživí.

Cílem pro obývací pokoj je to, aby dokázal být zároveň útulný i prosvětlený. Představte si posezení venku v přírodě, ale zároveň vám není zima ani horko a máte po ruce ovladač od televize i hrnek s čajem. Zkuste nakombinovat dřevěnou podlahu nebo terakotové dlaždice s nějakým vkusným vzorovaným kobercem v zemitých barvách. Velké jednolité stěně bez rušivého vzorování prospěje to, když na ni sem tam zavěsíte obrázek, elektrický „svícen“ či zrcadlo. Oblíbená je také subtilní dekorace štukem nebo plastické lemování okrajů stěn.

Kuchyň v přírodním stylu udělá z vaření radost!

Středomořská kuchyně? Kde jinde taková jídla vařit než doslova ve středomořsky vypadající kuchyni? Zde můžete nechat zazářit další naprostou ikonu ve světě středomořského bydlení: kachličky a dlaždičky. V obývacím pokoji skvěle ozdobí krb, případně podlahu, ale v kuchyni se mohou stát praktickou dominantou všech dekorací. Obklady kolem kuchyňské linky jsou k dostání v různých tradičně středomořských variantách. Typické barevné kombinace jsou bílo-modrá, bílo-černá, případě zemité tóny.

Když jednou středomořské dlaždičky uvidíte, dokážete už jejich vzorování identifikovat kdykoliv: časté jsou hvězdicovité tvary nebo souměrné vzory připomínající trochu květy. Čerpají inspiraci z arabské architektury, která se rozšířila ve středověku i do Španělska. Tradiční metodu jejich výroby sledují historici do 8. století, ale jedná se o stylovou klasiku, která neumírá. Na obložení zdí sežeňte keramiku, efektní a odolnou podlahu lze vyložit cementovými dlaždicemi.

Kuchyňské spotřebiče se dnes dají pořídit v mnoha variantách, které ladí s rustikální atmosférou více než klasické hranaté, lesklé stroje. Zkuste je zakomponovat harmonicky – co takhle lednice maskovaná jako skříňka v kredenci? Ani vaše původní staré spotřebiče však nejsou na odpis. Díky vhodnému spojení s dekoracemi a hře s barvami s nimi prostředí můžete rovněž pěkně sladit. Vsaďte opět na zeleň nebo třeba na mísu dekorativního ovoce.

V duchu kultury rodinné sounáležitosti neváhejte větší kuchyň proměnit v zónu společné zábavy kvalitním masivním stolem sladěným se židlemi. Nemáte-li tolik místa, vybavte vhodnými stoličkami kuchyňský ostrůvek. Opět je důležitější otevřený prostor, prosvětlenost a zásada, že méně je více. Skříňky naplánujte tak, aby se do nich dalo schovat vše – povalující se nádobí je nepřítelem harmonické kuchyně. Neváhejte však využít kuchyňské pomůcky jako další dekorace a pořídit si praktický stojánek na zavěšení naběraček.

Harmonická středomořská ložnice pro dokonalý odpočinek

Velmi důležitý je ve středomořském designu pocit vzdušnosti, kterého docílíte dvěma způsoby. Zaprvé: méně je více, stačí tolik nábytku, aby to plnilo svou funkci, a tolik dekorací, aby to dokreslilo dojem a nebilo do očí. Zrovna v ložnici je takto důležité nejen světlo, ale v noci také dostatečná míra tmy, abyste si mohli zdravě odpočinout. Proto se v myšlenkách lehce vrátíme k oknům: zastřete je s pomocí prověřené klasiky v podobě závěsů, přes den případně záclon. I modernější vynález zvaný roleta však může okno krásně dokreslit, hlavně v menším pokoji, kde je opravdu nutné šetřit místem.

Ložnice je místem spánku a uskladnění textilu, kromě toho nevyžaduje moc. Stačí jen to, co sami potřebujete, dekorace úměrné relaxaci v tomto prostředí… Samozřejmě chtějte dost opravdového prostoru na zemi, abyste se i v rozespalém stavu bezpečně dostali ke dveřím nebo si mohli dát ranní rozcvičku. Jako podlahu doporučujeme stejně jako pro obývák stylové a teplé dřevo doplněné koberečky a rohožemi z přírodních materiálů. Dobrým přítelem vám bude vzorování, které ozvláštní místnost chudou na prostorové doplňky. Myslete na harmonické spojení barev i na design drobností, jako jsou noční stolky a lampy z přírodních materiálů.

Postele v mediteránních ložnicích jsou často impozantní dvojlůžka s vysokým dřevěným záhlavím. Populární jsou však rovněž čalouněné kavalce, které můžete zároveň využít jako nenápadné úložiště. Většina skříní ve středomořských interiérech obecně nesahá až do stropu. Díky tomu se nabízí další volný prostor, kde můžete nechat vyniknout drobné závěsné či větší stojací dekorace: vázy, zarámované fotky, sošky. Výjimku jakožto vysoký nábytek tvoří hlavně knihovničky a regály, dost úzké a otevřené, aby navodily podobnou atmosféru.

Mrkněte například na www.nabytek-bogart.cz, obchod s tisícovkami produktů pro každý útulný domov! Najdete tam nábytek i drobné doplňky hodící se perfektně do mediteránního interiéru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Středomořský styl bydlení vám do domu vnese slunce a energii! Jak na to?