Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

Středeční chvilka poezie. Zkuste fenomén jménem slam poetry

Hana Mazancová

Hana Mazancová

30. 1. 2012

Desátý ročník specificky pojaté a ještě specifičtěji podané poezie. Fenomén jménem Slam poetry startuje 1. února v Rock Café.

FOTO: Slam poetry

Tištěnou poezii dnes moc lidí nečte, Foto: Pavel Matoušek

„Ve slam poetry jde o výkon interpreta na podiu, je to interakce mezi podiem, hlavou, tělem, hlasem, uchem, divákem, názorem a slovem,“ charakterizuje slam poetry jeden z nejúspěšnějších českých slamerů Bohdan Bláhovec.

Od hobby k fenoménu

Na rozšíření slam poetry v Česku měl největší zásluhu nakladatel Martin Reiner a Jaromír Konečný, český emigrant, který patří ke špičce slam poetry v Něměcku. A jak hodnotí začátky organizátor akcí Tomáš Kůs? „O tom, jak bude vypadat poetry slam se rozhodovalo za chodu, přímo na podiu před publikem. Nekopírovaly se mezinárodní vzory, ale interpreti si postupně ověřovali principy interakce s publikem, rytmiky projevu, sílu mimiky i pohybu, pilovali texty nebo naopak stoprocentně improvizovali, hledali témata, která zaujmou.“

FOTO: Slam poetry

Slam má výhodu ve svém „tady a teď“

Vedle Konečného je i řada dalších českých interpretů, kteří se neztrácejí ani na mezinárodním poli slam poetry. Jan Jílek uspěl před rokem na International Slam revue Berlin, kde obsadil třetí místo a následně absolvoval turné po Německu. Slamerka Bio Masha získala na soutěži v Budapešti dokonce první místo.

V dnešní době představuje slam poetry součást české literární scény. Jan Jílek dodává: „Tištěnou poezii dnes moc lidí nečte a vyjmenovat pět současných českých básníků dokáží snad už jen bohemisté a organizátoři literárních festivalů. Slam má výhodu ve svém tady a teď. Je kombinací poezie, performance, stand-up comedy, improvizačního divadla. Slameři komunikují s publikem tou nejpřímější cestou, přímo v momentu vzniku básně. Možná se za padesát let budou o počátcích slam poetry učit děti ve školách v hodinách češtiny.“

Čtěte také: Slam poetry zasahuje aneb básníkům vstup přikázán

Exhibice v klubu Rock Café zahájí oslavy desetiletého výročí slam poetry v České republice. 1. února od 20.30 hodin pak právě diváci rozhodnou, který z deseti slamerů bude vítězem jubilejního ročníku. A jak je již zvykem, jedno místo mezi desítkou soutěžících bude vyčleněno pro tzv. černého koně. Ten si může poměřit své síly ve slam poetry s těmi nejlepšími.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Středeční chvilka poezie. Zkuste fenomén jménem slam poetry