Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Středa – den, kdy to v Domě čtení každý týden žije

Foto: Dům čteníVíte, co je dům čtení? Zapomeňte na místo, kam lidé přicházejí pouze za četbou. Dům čtení s velkým D provozuje Městská knihovna v Praze. A kromě knih nabízí také středeční večery prozářené nejen českými literárními hvězdami.

Foto: Dům čtení

Dům čtení v Praze 10, Zdroj: archiv Městské knihovny v Praze

Pobočku pražské knihovny Dům čtení najdete na Praze 10 v Ruské ulici. Funguje teprve od konce loňského listopadu, ale žádné malé neposlušné dítě to není. Za krátkou dobu Dům vyrostl v něco, co má důležité postavení v kulturním a především literárním děním v hlavním městě.

Klíčový den v životě Domu čtení

Na návštěvníky Domu čtení pochopitelně čekají knihy, časopisy, audio i video nahrávky. Jenže to by tato instituce jednoduše mohla být knihovnou. Něčím víc ji dělají středeční akce, které se periodicky opakují každý měsíc.

Díky pravidelné zkoušce sirén si řada z nás uvědomí, že nadešel nový měsíc. A pražským literárním nadšencům může také vždy připomenout, že do Ruské má namířeno jeden z předních českých spisovatelů, které představí své dílo. Účast už přislíbil například Jáchym Topol, Emil Hakl, Ivan Klíma nebo Markéta Pilátová.

FOTO: Jáchym Topol

Jáchym Topol, expresivní vypravěč, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

S českými autory se můžete setkat na jejich čteních, na křtech knih, ale kde obyčejný smrtelník narazí na české nakladatele nebo zástupce literárních a společenských časopisů? Na knižních veletrzích, ale také v Domě čtení každou druhou středu v měsíci. Pro tento rok pozvání přijaly časopisy A2, Tvar, Host, Respekt, Psí víno nebo nakladatelství Odeon.

Přijďte za Paříží do Prahy

Pokud vaše kroky do Domu čtení povedou třetí středu v měsíci, také nebudete ochuzeni. I v tyto dny se budete moct seznamovat, tentokrát však s literárními žánry. Komiksu je věnovaný první půlrok, sci-fi, detektivky a thrillery přijdou na řadu poté.

Lákají vás severské země, Paříž, Brusel, Itálie, Anglie, Balkán nebo Sudety? Jste-li nadšení cestovatelé, docestujte každou poslední středu v měsíci do Domu čtení. Z cyklu Duše měst, míst a regionů, které představí různá místa z pohledu současné literatury, nebudou zklamaní ani ti, kdo po mapách jezdí zatím jenom prstem.

Dům není vysazený pouze na středy, i když se tak může zdát. Klub Magic složený z fanoušků karetních soubojů a fantasy se schází každý čtvrtek, poslední čtvrtek v měsíci patří Klubu čtenářů, první zase dětskému Klubu Méďa Tulák.

Zaujal vás některý z pravidelných středečních programů? Přijďte je zažít na vlastní kůži. Dům čtení má náruč otevřenou pro kohokoli, kdo má literaturu alespoň trochu rád.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Středa – den, kdy to v Domě čtení každý týden žije