Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Streamování je jak poslední prd hudby před smrtí, hlásá Thom Yorke

Redakce

Redakce

8. 10. 2013

Zpěvák britských Radiohead a Atoms for Peace se opět ostře pustil do streamování hudby. Služba Spotify mu leží v žaludku natolik, že z ní stáhl všechny své nahrávky, na které měl autorská práva.

FOTO: Thom Yorke

Thom Yorke se naštval na zprostředkovatele streamování hudby. Foto: Rastislav Bača, TOPZINE.cz

Spotify a jiné podobné služby nabízejí za nízké předplatné hudbu přes internet zdarma. V české kotlině zatím server nefunguje, ale v brzké době se tu má objevit. Podobné služby v České republice od nedávna nabízí už například Google Play. Thom Yorke s kolegou a producentem Nigelem Godrichem službu kritizuji hlavně proto, že z ní mají samotní hudebníci naprosto zanedbatelné příjmy.

„Mám pocit, že my jako muzikanti musíme proti těmto službám bojovat. To, co se děje v hlavním proudu, je jako poslední lapání po dechu hudebního průmyslu. Až konečně umře, což se stane, přijde něco nového,“ uvedl Thom Yorke.

Někdo tady přebývá

Radiohead svou desku In Rainbows sami nabídli na svých stránkách za poplatek ke stažení a jen upozornili na to, že distributorské služby jako Spotify nepotřebují. „Nejvíc vzrušující na tom tehdy byla myšlenka přímého propojení umělce a jeho publika. Všechno ostatní můžete osekat. A pak se do toho pustili tihle šmejdi a Spotify se najednou snaží být tím, kdo určuje pravidla celého procesu,“ plísnil tehdy distributory Yorke.

Vztahy v trojúhelníku hudebníci, distributoři a fanoušci jsou pošramocené už dlouho. Někteří fanoušci by chtěli muziku úplně zadarmo, distributoři potřebují vydělat a hudebníci by rádi nabízeli své umění za odpovídající cenu.

Stáhnutím své hudby Radiohead vyslali světu jasný signál, že si své hudby váží natolik, že se nepotřebují fanouškům podbízet za každou cenu. Sám Yorke pak na adresu velkých nově se rozšiřujících distributorských služeb vzkázal: „Je to jako poslední prd, poslední zoufalý prd zmírajícího těla. Nejdůležitější je, co bude potom.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Streamování je jak poslední prd hudby před smrtí, hlásá Thom Yorke