Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Strážci byli zakázáni!

Martin Peška

Martin Peška

6. 3. 2009

 

Se začátkem března se v českých kinech objevila další filmová adaptace komiksu. Tentokrát jde ale o zpracování Watchmen od Alana Moorea, ve kterých si narozdíl od jiných komiksů nerozdělíte hlavní postavy na dobré a zlé po zhlédnutí plakátu.

FOTO: Watchmen

Záběr z filmu Strážci – Watchmen, Zdroj: distributor filmu

S filmovým provedením Strážců budou zajisté spokojeni i fanoušci komiksu, zvlášť kvůli podobnosti herců s hrdiny z jejich oblíbených stripů, ale také díky zachování většiny dialogů. Ty v podstatě kopírují jednotlivé bubliny z komiksu. Nebyl důvod něco zásadně měnit. Za prvé je i film zasazen do doby 80. let, a za druhé by byla škoda přijít o několik drsných a cynických hlášek Strážce Roschacha schovávajícího se za svým „ksichtem“.

Režisér Zack Snyder se ještě před šesti lety živil převážně režírováním reklam, dnes je z něj mašina na režírování komiksů. Při zpracování Watchmen si vzal k ruce i Tylera Batese, který má s hudbou k filmům z oblasti sci-fi bohaté zkušenosti, z poslední doby stojí za připomenutí film Den, kdy se zastavila Země. Ve Strážcích se Bates opravdu „vyřádil“ a zvolenou hudbou dokázal vyvolat jak napětí, tak osvěžení v dlouhých 163 minutách filmu. Dokonce se nebál ani použití několika dobových fláků.

Pro diváka, který nezná původní předlohu, bude pravděpodobně velmi náročné pospojovat si jednotlivé „vzpomínkové medailonky“ všech Strážců. Pro fandy tohoto komiksu bude zase trochu rozvleklejší konec filmu, který je až moc vysvětlující. Oba tábory za to mohou kritizovat režiséra Zacka Snydera, ale byl to právě on, kdo si při tvorbě filmu pravděpodobně uvědomoval existenci obou skupin.

Dalo by se říct, že na filmu Watchmen má největší zásluhu autor samotného komiksu Alan Moore. Ten svým dílem vybočil z obvyklých příběhů neporazitelných hrdinů, vytvořil skupinku lidí s nadpřirozenými schopnostmi, kterým ponechal jak lidské pozitivní vlastnosti, tak jejich neřesti. Skupinka vyvolených se potýká jak s problémem zakázání jich samotných, tak se vzájemnými konflikty a neshody, ale i s problémem stárnutí.

Strážci se měli natáčet i u nás, ale nakonec se producenti rozhodli pro výhodnější podmínky, které jim nabídli v Kanadě. Ve filmu se objeví méně známí a neokoukaní herci, což minimálně skalní fandové předlohy uvítají. Sám si nedokážu představit hrát ve Strážcích Brada Pitta a v roli Silk jeho manželku. Ženskou hrdinku si zahrála osmatřicetiletá Malin Akerman, která dostala o dost přitažlivější kostým, než její kreslená podoba.

Filmoví Strážci jsou doslova převedenou formou komiksové předlohy, která se nebála zobrazit násilí ani sex. Nechybí tedy scéna, kdy se dva psy přetahují o ostatky dětského tělíčka, scéna ve které se za hororového zvuku zakusuje kotouč rozbrusky do lidských paží, ani záběry na bradavky vystupující z lesklého kostýmu se sexy podvazky.

 

Strážci (Watchmen, Velká Británie / USA / Kanada, 2009)

Akční / Drama / Fantasy / Thriller
Režie:
Zack Snyder
Scénář: David Hayter, Alex Tse
Kamera: Larry Fong
Hudba: Tyler Bates
Hrají: Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Billy Crudup, Malin Akerman, Carla Gugino, Jackie Earle Haley
Premiéra v ČR: 5.3. 2009
Délka: 163 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Strážci byli zakázáni!