Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Strašidelné pohádky Zdeňka K. Slabého: Nechte se postrašit hodnými i zlými duchy

Hana Mazancová

Hana Mazancová

19. 8. 2011

OBR: strašidelné pohádky zdeněk slabý Nedávno vyšla v nakladatelství Portál kniha pro děti a mládež pod jednoduchým názvem Strašidelné pohádky, která je dílem veřejnosti dobře známého autora dětské literatury Zdeňka K. Slabého. Ilustrace se zdárně ujal Eugene Ivanov.

OBR: strašidelné pohádky zdeněk slabý

Obálka knihy Strašidelné pohádky Zdeňka K. Slabého, Zdroj: archív nakladatelství Portál

Strašidelné pohádky už samotným názvem naznačují ústřední téma všech příběhů. Ostatně lehce napoví i výstižné ilustrace Eugena Ivanova, kdy obrázky jsou sice hravé a provedené veselými barvičkami, ale postava obra či zlověstného ducha sedícího v tramvaji naznačuje jisté trable.

Duchové všude, kam se podíváš

První příběh, respektive strašidelná pohádka, je od hlavy až k patě plný duchů. Sám autor nás v roli vypravěče zavede nejen do děje samotného, ale také přímo k sobě domů do Strašnic. Když ho totiž jednou sousedka pozvala na duchařskou seanci, ze zdvořilosti s účastí souhlasil. No a kdo by to neudělal, viďte?

Jenže kdyby tak tenkrát tušil, do čeho že se to uvrtal. Pro dnešní výlet za duchy byl jako host vyslán právě Zdeněk K. Slabý. A když se v polospánku dostal do onoho neznáma mezi nebem a zemí a kolem něj se pohupovala spousta duchů, musel si poradit úplně sám, aby se z této polízanice dostal. Duchové mu sice ihned radostně oznámili, že je ztracen a zatracen, ale jako odměnu mu dali na výběr z několika možností strašlivé smrti, ať si dle libosti vybere tu, která pro něj bude nejlepší. Naštěstí se na scéně vynořil hodný dušínek a spolu s vypravěčovou vychytralostí dokázali všechny zlé veleduchy přelstít.

Jak se vlastně dělají pohádky?

Pohádka s názvem Vlk Alfons a Kakabus Usměvavý zase potěší všechny, kteří bezúspěšně bádají po tom, jak se vlastně dělají pohádky. Takový pohádkář není vskutku jednoduché řemeslo. Zdeněk K. Slabý vypráví, že se jednoho dne rozhodl napsat příběh o Kakabusu Usměvavém, hodně nešťastném kaktusovém mužíčkovi. Jenže se u něj doma z čista jasna objevil vlk a vyhrožoval, aby pohádkář napsal konečně pohádku o hodném vlkovi. Ve všech ostatních příbězích je totiž vlk vždy za zloducha, který sní alespoň jednu nevinnou dívku s červeným čepcem.

FOTO: Pohádky

Z pohádky do pohádky, nebo z pohádky do skutečnosti?, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Avšak nejen v pohádkách, ale i v životě musí být každý dobrý skutek po zásluze potrestán. Vlk chtěl totiž milého pohádkáře zabít, ale máme tu  ještě statného Kakabuse Usměvavého, aby ve svém květináči přispěchal na pomoc.

Co dělat, když ve vaší hradní věži straší

Strašidelné pohádky zaujmou nejen svým neobyčejným dějem, kdy autor kombinuje současné prostředí s pohádkovým světem, ale vyzdvihnout musíme hlavně vtip každého příběhu. Jednotlivé povídky jsou humorné, ať už díky legračním jménům hlavních postav (Světluše Tmavá, Sylvie Znamenáčková) nebo absurdním situacím, ve kterých se náhle ocitají. Jinak tomu není ani u povídky Hrad, kterému straší ve věži. Že někomu straší ve věži, to jsme přece zvyklí. Ale co teprve když straší ve skutečné hradní věži?

Pohádky Zdeňka K. Slabého mají spád a nápaditý děj, který byste nepředvídali. Nechybí fantazie skutečného světa a celé vyprávění díky ich-formě získává více na reálnosti, svěžesti a pro malého čtenáře určitě na stravitelnosti. Věty jsou jednoduché a čtení celkově velmi lehké. Zdeněk K. Slabý byl minulý rok oceněn prestižní cenou za celoživotní práci s dětskou knihou. A Strašidelné pohádky jsou jen dalším důkazem v celé řadě, že si ocenění právem zaslouží.

A protože ho pohádkář nepovzbudí ani slovíčkem, hned pokračuje: „Aby bylo mezi námi jasno, já toho mám až po krk. Proč právě já mám být záporná postava, kterou každý straší malé děti? A za co, prosím? Za jeden dávný přestupek, který jeden z mých prapraatakdálestrýců učinil z mladické nerozvážnosti. Nebo se snad domníváte, že já osobně bych dokázal spolknout babičku a k ní ještě nádavkem Červenou karkulku? Vypadám snad na takového krvelačného tvora?“
(…)
„Já,“ zabuší si vlk packou na hruď, „mám rád lidi, rozumíte? A nejraději mám malé děti, s těmi bych si mohl hrát od rána do večera – na babu, na schovávanou, na prstýnky, na cokoli, co by si jen přály, jenomže ty děti se mě bojí, utíkají přede mnou. A důvod? Protože mi takoví pisálkové jako vy nedají pokoj a v jednom kuse líčí, jaký jsem zloduch. Není to směšné?“

Název: Strašidelné pohádky
Autor: Zdeněk K. Slabý
Ilustrace: Eugene Ivanov
Vydalo: nakladatelství Portál
Rok a místo vydání: Praha, 2011
Počet stran: 110
Doporučená cena: 224 korun

Hodnocení: **** (80%)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Strašidelné pohádky Zdeňka K. Slabého: Nechte se postrašit hodnými i zlými duchy