Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Strašáci na DVD: Remake, který se za sebe vůbec nemusí stydět

Eliška Nová

Eliška Nová

5. 3. 2012

Strašáci jsou film, který někteří lidé považují za zbytečný. To proto, že jde o remake slavnějšího a mnohem oceňovanějšího filmu z roku 1971. Zcela zbytečný ale přece jenom není.

Kde že to straší? Zdroj: distributor filmu

Film

Současné Strašáky natočil Rod Lurie, který si z původní verze Sama Peckinpaha bere opravdu hodně. Tak hodně, že právě odtud může pocházet onen punc zbytečnosti. Používá dialogy, které už byly řečeny, a postupy, které už byly použity. Jenže Lurie zároveň natočil remake, který se nebojí vlastního náhledu.

Izraelský rodák Rod Lurie žije už od dětství v USA, kde vystudoval vojenskou akademii. Stal se filmovým kritikem na plný úvazek, psal pro New York Daily News, Premiere nebo Entertainment Weekly. Jeho neformální styl a senzacechtivost z něj brzy udělaly jednoho z nejvíce nenáviděných kritiků v zemi. Filmovou kariéru započal snímkem Deterrence (1999), pozornost ale vyvolal politický thriller Kandidáti (2000).

Mladý pár David a Amy se stěhují z města na venkov, kde Amy vyrůstala. Místním obyvatelům se ale David, který město reprezentuje se vším všudy, příliš nelíbí. Lehká šikana se brzy změní v nevídanou brutalitu, které musí oba dva čelit. To platí pro obě verze.

Lurie přesunul děj do současnosti, navíc na jiný kontinent. To první mu vyšlo, to druhé už moc ne. Peckinpah si pro natáčení Strašáků vybral drsný anglický venkov. Lurie děj zasadil na americký jih, což sice taky není místo pro křehotinky, ale Amerika holt zůstane Amerikou a efektní výsledek se nedostaví. Stejně tak se originálu nevyrovná obsazení. Peckinpahovi hoši byli burani se vším všudy. S obsazením Dominika Purcella do role narušeného vyvrhele vesnice naopak Lurie vyloženě přestřelil.

Co ale Luriemu vyšlo perfektně, je změna povolání hlavní postavy Davida, který je v původní verzi matematik. V rámci přesunutí do roku 2011 z něj Lurie udělal hollywoodského scenáristu. Tento tah sice zavání jednoduchostí, ale David na venkově pracuje na scénáři o bitvě u Stalingradu, a to dává Strašákům nečekaně zcela novou pointu. David celé dny studuje bitvu, kde Rusové zcela zvrátili průběh druhé světové války, což může vysvětlovat jeho konečné odhodlání ubránit se za každou cenu.

Také Amy je v nové verzi odlišná. Mezi ní a Davidem panuje vřelejší vztah, pro jeho práci má větší pochopení a není tak povrchní. Jiný je také charakter jejího vztahu s venkovským kamarádem. I scéna se znásilněním pak působí surověji.

Peckinpahův film ve své době fungoval díky brutalitě, která byla do té doby nevídaná. V Anglii byl dokonce několik let zakázán. V tom je původní verze naprosto zásadní. Ta nová podobně šokovat nemůže, protože vznikla v době, kdy lidstvo na plátnech vidělo i stříhání klitorisu.

Amy se musí bránit

V první půli si Lurie na rozdíl od Peckinpeha příliš neví rady a chvílemi ztrácí tempo. V tom je znát jeho pokulhávání za Peckinhepovým skutečným uměním. Tu druhou má ale pevně v rukou a ten, kdo původní verzi neviděl, bude vcelku příjemně překvapen – právě tím, že mu sledování bylo skutečně nepříjemné. A jaký je finální verdikt? Originálu se noví Strašáci nevyrovnají, ale stydět se za sebe rozhodně nemusí.

DVD

Velká škoda přední strany obalu, která není ani příliš nápaditá, ani příliš lákavá. Hlavní nabídka je v angličtině, což vzhledem k tomu, že v Česku stále existují neanglicky mluvící občané, není moc pochopitelné. Disk má zmatený výběr titulků. Na první pohled se může zdát, že k dispozici nejsou vůbec, potom je obtížné v nich najít češtinu. Z bonusů stojí za zmínku komentář režiséra, který můžete zapnout k celému filmu.

Strašáci (Straw Dogs)

Thriller
USA, 2011, 105 min

Režie: Rod Lurie
Hrají: James Marsden, Alexander Skarsgård, Rhys Coiro, James Woods, Dominic Purcell, Kate Bosworth

Zvuk: český 5.1, anglický 5.1, polský 5.1 VO, maďarský 5.1, ruský 5.1, turecký 5.1
Titulky: české, slovenské, anglické, maďarské, turecké, polské, arabské, bulharské, chorvatské, estonské, řecké, hebrejské, hindské, islandské, litevské, portugalské, rumunské, ruské, srbské, slovinské, ukrajinské
Bonusy: Komentář scenáristy/režiséra Roda Lurie, Remake klasického filmu, Dynamika síly: Obsazení, V obkilíčení: Závěrečný souboj, Stavba domu Sumnerových: Výprava

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Strašáci na DVD: Remake, který se za sebe vůbec nemusí stydět