Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Stovky tisíc dolarů se vydraží za rukopis Jane Austenové

Redakce

Redakce

9. 7. 2011

FOTO: RukopisAukční síň Sotheby’s v Londýně oznámila, že se ve čtvrtek 14. července bude dražit rukopis nedokončeného románu Watsonovi spisovatelky Jane Austenové. Ten byl dosud v soukromém vlastnictví.

FOTO: Rukopis

Austenová byla ve své době odkázaná na inkoust a pero, Zdroj: sxc.hu.

Až na střípky z rukopisů Anny Elliotové nebo raného díla Lady Susan neexistuje žádný dochovaný rukopis vydaných děl anglické autorky Jane Austenové. Proto se předpokládá, že se výše ceny rukopisu románu Watsonovi vyšplhá až na částku mezi 200 a 300 tisíci librami.

Studnice informací pro literární vědce, ale také román s velkým potenciálem

Badatelům poskytuje 68 ručně psaných stran tohoto románu fascinující poodhalení tvůrčích metod i vzhledu písemných polotvarů Austenové. Nejedná se však jen o škrty a drobounké písmo. Gabriel Heaton, vedoucí oddělení knih a rukopisů aukční síně, vysvětlil serveru Today Books, v čem tkví hlavní důležitost rukopisu. Umožňuje nahlédnout do originálního znění tohoto, ale i ostatních autorčiných děl předtím, než byly zredigovány nakladateli.

Heaton dále podotýká, že Watsonovi jsou psáni v „ryzím autorském stylu Austenové“. Je to však jedno z prvních děl vyzrálého období tvorby, proto zde můžeme mluvit o „významném vlivu na pozdější romány“, dokončuje Heaton. To se projevuje v zastoupení některých tradičních společenských témat Austenové (jako například honba za manželstvím) nebo výběrem postav (hrdinka Emma pocházející ze čtyř sester, z nichž nejužší pouto má se sestrou Elizabeth, navíc nechybí ani postava kněze).

Dílo samotné, i když nedokončené, je kritikou přijímáno s nadšením. Anglická prozaička Margaret Drabble dokonce prohlásila, že „kdyby bylo dílo dokončeno, vyrovnalo by se jistě ostatním šesti románům Austenové“.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stovky tisíc dolarů se vydraží za rukopis Jane Austenové