Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Stojánky na vánoční stromky mají různé podoby. Trendy diktují severské státy

Eva Csémyová

Eva Csémyová

20. 12. 2011

Jedním z nejdůležitějších symbolů Vánoc je bohatě ozdobený stromeček. Abychom ho však mohli mít v interiéru, je důležité pořídit si také krásný a zároveň funkční stojánek. Přečtěte si, jak vypadaly stojánky na vánoční stromky v minulosti a jaké jsou nové trendy!

OBR: Maria Haard

Stojánky na vánoční stromky mají mnoho podob. Zdroj: designhousestockholm.com

Zvyk zdobit stromy provází lidstvo již po staletí. Germánské kmeny i Keltové oslavovali během zimního slunovratu zdobením větví stromů své bohy slunce. Do lidských příbytků se jehličnany dostaly až později, a sice v podobě větviček ozdobených mašlemi, které se věšely nad jídelní stůl.

Dnešní tradice zdobit o Vánocích stromeček pochází z německých měst. První zprávy o tom, že se zde zdobily jehličnany umístěné v domech, pochází přibližně z poloviny 16. století. K nám se tento zvyk dostal výrazně později – až ve druhé polovině 19. století.

OBR: stromky

I takhle mohly vypadat stromky v nákupních centrech, kdyby se nerozšířilo používání stojánků. Zdroj: vickerman.com

První stromečky nebyly jako dnes upevněny ve stojánku. Dokonce ani nestály na zemi z důvodu, aby v často přeplněných světničkách nezabíraly příliš místa. Lidé tak stromky věšeli za špičku ke stropu a nebo naopak stromky visely připevněné za kmen špičkou dolů.

Stojánky na stromky se poprvé objevily v polovině 19. století v Americe a časopisy pro kutily se brzy začaly hemžit radami, jak je nejlépe vyrobit podomácku. Když byl alespoň trochu uspokojivě vyřešen klasický problém se stabilitou stromku, začali myslet výrobci i na jiné funkční prvky. Součástí stojánku se tak stala nádržka s vodou, aby stromek vydržel co nejdéle bez ztráty jehličí.

Je libo klasiku, kýč, nebo designový kousek?

Během poměrně krátké doby své existence nestihly stojánky na vánoční stromky prodělat výraznější vývoj. Od svého vzniku až dodnes jsou tvořeny dvěma základními částmi – otvorem, do kterého se upevní kmen stromku a který je případně zakončený již zmiňovanou nádrží, a podstavcem zajišťujícím stabilitu. Čím se však stojánky liší poměrně výrazně, je dekorativnost jejich provedení.

Klasické stojánky na vánoční stromek jsou masivní a těžké, aby mu zajistily potřebnou stabilitu. Nejčastěji jsou vyrobeny z litiny, nebo ze dřeva. Zajímavostí jsou hudební stojánky, které se vyráběly kolem roku 1900. Byly natahovací a nejen že hrály vánoční melodie, ale ještě otáčely celým stromečkem. Na hranici kýče se pohybují netradiční stojánky, které jsou podpírány trpaslíky.

[album:

Typickou ozdobou kýčovitých stojánků se stal Santa Claus a jeho pomocníci. Vzhledem k tomu, že tyto motivy jsou o Vánocích téměř všudypřítomné, považujeme je již skoro za normální. Vlastní kategorii by si ale zasloužily výtvory z tmavě zeleného plastu, které se vydávají za vánoční stojánky. Spíše však, zejména když jsou vybaveny i světýlky, připomínají vetřelce z vesmíru.

[album:

V široké nabídce stojánků je možné najít i opravdu povedené designové kousky. V tomto ohledu jsou o mnoho napřed severské státy, které ochotně opouštějí tradice a nebojí se změn. Trendem je čistý tvar, který je zároveň funkční. Z tohoto hlediska je ideální tvar hvězdy, který je typickým symbolem Vánoc a zároveň poskytuje potřebnou stabilitu.

Z materiálů je nejčastěji používán kov, svůj comeback slaví také přírodní materiály, zejména dřevo. Severští designéři se nebojí barev, a tak to, že si zákazník může vybrat z více barevných variant stojánku, je téměř samozřejmostí.

[album:

Ať už stojánek na vánoční stromeček máte nebo se na jeho nákup teprve chystáte, vybírejte pečlivě. Nic totiž nedokáže pokazit Štědrý večer tak, jako když se krásně ozdobený stromek kácí k zemi mezi balíčky s dárky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stojánky na vánoční stromky mají různé podoby. Trendy diktují severské státy