Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sto zvířat vyprodali a pak nevýchovně slavili

Zuzana Černá

Zuzana Černá

23. 10. 2010

O skupině Sto zvířat se říká, že jsou to rytíři české ska scény. V jejich případě bychom se ale jen s tímto spokojit neměli! Zvířata jsou především koktejl zábavy, který vypijete na ex a chcete ještě. Přesně to platilo i o narozeninovém koncertě, pro který si zvolili symbolické datum 20. 10. 2010. Slavili přece 20 let!

Jana Jelínková kapele sluší, Zdroj: oficiální stránky kapely

Zvířecí tlupa předvedla dech beroucí, skoro tříhodinovou show. Na jejich songy běžely live klipy nekonformní sestavy Kašpárek v rohlíku, který hrál své kusy o podium níž. Honza Kalina a spol. tentokrát šili playlist na míru narozeninové párty a předvedli průřez dvacetiletou kariérou. Nechyběly značně fousaté hity jako je Podpaží nebo ještě prehistoričtejší Vrány. Přesně ty, které bychom na klubových koncertech a fesťácích hledali marně.

Vyprodaná malá sportovní hala (chcete-li Incheba aréna) na pražském Výstavišti praskala ve švech a do varu se dostala hned s prvními zvířecími tóny. Mezi čtyřicítkou písní nechyběly největší koncertní trháky, jako je Nikdy nic nebylo, Dáma s Čápem, Romeo a Julieta, U nás se dojídá, Varieté, Erotickej film nebo Nástěnka.

Tahoun kapely Honza Kalina nezklamal a před skladbami Nevýchovný koncert a Havran nahlas přemítal o tom, jaké asi bude ráno po koncertě, a už věděl, že ani tentokrát nepůjdou domů střízliví. Sám přiznal, že rána bývají krušná.

Publikum šílelo, postel na scéně tentokrát chyběla

Skupina přiznala, že na příští rok chystá nové album. Po pohřebním Rozptýlení pro pozůstalé a žhavých Postelových scénách by se tentokrát chtěli vrátit do dětství. Trochu sestupná tendence, nu což. To se ale určitě nedá říct o jejich výkonu na pódiu! Dupáky duněly, dechy přiváděly narvanou halu k šílenství a zastřený alt sladké Jane (skvělé ve zpěvu i páce) se místy ztrácel v chorálu, který se nesl z publika. To pulsovalo do poslední vteřiny, vynutilo si hned tři přídavky a řvalo a pískalo, dokud se v sále definitivně nerozsvítilo.

Zpěvák kapely Sto Zvířat Jan Kalina, Zdroj: stozvirat.cz

Koncertu jde vytknout snad jen špatnou projekci, která občas nudila a nepřinášela nic nového ani zajímavého. Oproti křtu posledního alba Postelový scény, kde na pódiu stála postel i s peřinami, byla tentokrát scéna méně načančaná. Jen vzadu visel po zvířecku žlutý slon.

Zvířata přizvala na oslavu i několik hostů. Večer odstartovali nizozemští The Upsessions ve slušivých zelených oblečcích, po nich přišla jihočeská romská ska kapela Cindži Renta a zvířecí kompars zajišťoval tentokrát občas trapný a křečovitý Kašpárek v rohlíku spolu s břišními tanečnicemi AX.

Povedená partička mužů a žen v černém opět dokázala, že na české ska scéně nemá konkurenci a že jejich chytlavé, ale ne prchlavé, chytré, ale ne vychytralé, vtipné, ale ne trapné, a stále živé texty si své fanoušky najdou. A není jich málo. Textů ani fanoušků. Sto zvířat dávno nejsou jen synonymem pro bláznivou muziku, na kterou se dobře vrtí zadkem, ale také dobrou značkou na špatnou náladu.

Všechno nejlepší, Zvířata!

Rozhovor s frontmanem kapely Honzou Kalinou  přineseme už brzy!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sto zvířat vyprodali a pak nevýchovně slavili