Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sto zvířat: Nikdy nic nebylo, Nejkratší cesta a další videa

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

11. 5. 2010

Před dvaceti lety začínali jako malá, nenápadná kapela a dnes bez problému vyprodávají pražskou Lucernu i Roxy a nemůžou chybět na žádném velkém domácím festivalu. Sto zvířat s jejich nezaměnitelným stylem a ryzím zvukem trombonu, trumpety a saxofonů nelze přehlédnout.

Sto zvířat se připaravuje na sérii letních festivalů, Zdroj: archiv kapely

Desetičlenná chlouba českého skáčka má na svém kontě už jedenáct desek. První z nich pod jednoduchým názvem Sto zvířat vyšla už rok poté, co se kapela dala dohromady. Už tehdy bylo jasné, že z nich nebude kdejaká typická tuzemská kapela, ale vždy se budou v něčem lišit. Kytara, bicí, basovka a klávesy jsou sice osvědčený základ, ale Zvířata vsadila na mnohem průraznější hlasy a nespletla se.

V roce 1992 natočila kapela ve spolupráci s režisérem Ivanem Tatíčkem dokument pro ČT Divná čtvrť, ve kterém představila své tři první videoklipy. Rok nato vydala své debutové album Sto zvířat a spolu s ním videoklip k písni Napospas.

Česká zvířata ocenili i za oceánem

Společně s vydáním alba Druhá brada v roce 1996 se Zvířata vydala na premiérové měsíční turné do USA, kde si získala hudební srdce mnoha fanoušků kvalitního ska. Cestu po Americe zopakovala kapela i v následujícím roce a tentokrát se navíc zúčastnila i festivalu SXSW v Austinu.

Po zámořských cestách se Sto zvířat vrátilo do Evropy a šňůru koncertů uspořádalo ve Francii i Německu. Přitom ale nezapomínali ani na domácí fanoušky, zúčastnili se několika hudebních festivalů, mezi nimi například Mezi ploty nebo Rock for people, a v roce 1998 společně se slovenskou skupinou Polemic uspořádali mega koncert v pražské Lucerně Česko-sloven-ska show. Ve stejném roce vydali i své další album Bambule.

Následovaly další české i zahraniční festivaly, spolupráce a společné akce s několika dalšími ska skupinami a v roce 2002 i účast v Noci s Andělem. Deska Ty vole, na základní škole z téhož roku si podmanila mnoho dalších posluchačů a následné album Nikdy nic nebylo (2004) doslova dostalo naši hudební scénu.

První DVD a další videa

Ze speciálního double-koncertu v Paláci Akropolis vydala skupina v roce 2006 DVD Jste normální?, nedlouho na to vyšla nová deska Rozptýlení pro pozůstalé. Zvířata se stávají čím dál více populárnějšími hosty nejrůznějších letních festivalů a i díky tomu se řady jejich fanoušků neustále rozšiřují.

Postelové scény Zvířatům nejsou cizí

Doposud poslední album vydala skupina před rokem. Další přehlídku dokonalých, živých melodií a výstižných textů připravila pro Postelový scény (přečtěte si rozhovor se členem kapely Honzou Kalinou nejen o tomto albu zde). Při Postelovém turné dokonce vyprodali Palác Akropolis (reportáž zde). Skladby z této novinky zazní i při koncertech na letošních hudebních festivalech. Nenechte si Zvířata ujít třeba na JamRocku, festivalu Mezi Ploty, Rock for People, SázavaFestu a dalších.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sto zvířat: Nikdy nic nebylo, Nejkratší cesta a další videa