Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Stipendia pro studium v zahraničí: Jak je získat do Evropy i USA?

Redakce

Redakce

14. 12. 2012

Výjezdy do zahraničí spojené se studiem jsou neodmyslitelně spjaty se stipendiem. Dostanete-li jej, většinou stačí zařídit pár drobností a můžete vyjet. Největší zájem je o studium v Německu a ve Spojených státech.

Cestování do zahraničí je čím dál oblíbenější, Zdroj: sxc.hu

Cestování do zahraničí je čím dál oblíbenější, Zdroj: sxc.hu

Stipendium pro studium v zahraničí lze získat přes Erasmus, což je program pro všechny studenty vysokých škol, kteří chtějí studovat v jiné zemi. Chcete-li ale studovat ve Spojených státech, s výběrem školy vám již nepomůže Erasmus, nýbrž program Fulbright.

S Erasmem můžete do jakékoliv země Evropské Unie

Studenti si v rámci Erasmu vybírají mezi školami, na nichž posléze studují. Konkrétní informace o těchto možných výjezdech najdete vždy na příslušné vysoké škole. Množství vybíraných studentů je ale příliš malé ve srovnání s velkým počtem uchazečů.

Mezi naše vysoké školy, které Erasmu využívají, jsou například Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Západočeská univerzita v Plzni, Technická univerzita v Liberci či Technická univerzita Ostrava.

Pro výjezd je nutné mít ukončený alespoň jeden akademický rok vysokoškolského studia bez přerušení či ukončení. Pak už nezáleží na tom, zda studujete prezenční, distanční či kombinovanou formu studia.

Erasmus však platí jen na území členských států Evropské Unie, s výjimkou Švýcarska, Norska a Turecka. S tím souvisí i to, že není potřeba mít do těchto zemí vízum, na rozdíl od Spojených států.

 

Stipendium se udílí na základě známek a profilu

Na vysokých školách v Německu je pro zahraniční studenty dobré, že nemusejí na rozdíl od jiných škol skládat přijímací zkoušky. Studenti se totiž vybírají podle průměrné známky maturitního vysvědčení. V USA většina škol vyžaduje úspěšné složení testu z anglického jazyka.

V rámci EU můžete vycestovat kamkoliv, Zdroj: sxc.hu

V rámci EU můžete vycestovat kamkoliv, Zdroj: sxc.hu

V Německu je také studium stejně jako u nás rozděleno na tři roky bakalářského a dva roky navazujícího magisterského studia. Ve Spojených státech se však bakalářský program studuje čtyři roky. Magisterský nebo doktorský už jen dva roky.

Abychom mohli do Německa vycestovat, potřebujeme zařídit k odjezdu například kopii maturitního vysvědčení či kopii známek na vysoké škole. Vše úředně ověřené.

Do USA většinou potřebujeme ještě tzv. doporučující dopis, který by měl sepsat některý z vašich vyučujících. Měl by v něm objektivně vystihnout vaše dovednosti a přednosti. Na základě těch vás také vybírají k samotnému studiu. Musejí vás totiž shledat zajímavým pro jejich univerzitu.

Obecně je mnohem snadnější se dostat do zemí Evropské Unie. Do Spojených států je sice cesta složitější, vízum vám dát můžou a nemusejí, ale pokud se to podaří, výsledek vždy stojí za to.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stipendia pro studium v zahraničí: Jak je získat do Evropy i USA?