Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sting stále zkouší nové styly. Připomeňme si jeho slavné videoklipy

Petra Duhajská

Petra Duhajská

14. 11. 2010

FOTO: StingKariéra britského zpěváka a občasného herce Stinga trvá již bezmála čtyřicet let. Poslední dobou ho sice nejvíce zaměstnává turné k jeho nejnovějšímu albu Symphonicities, my si ale můžeme v klidu připomenout, jak se tento původně téměř punkrockový bouřlivák dostal až ke klasické hudbě.

FOTO: Sting

Na turné k albu Symphonicities se Sting zastavil i v Las Vegas, Zdroj: nydailynews.com

Pro mnoho fanoušků je Sting (vlastním jménem Gordona Matthew Sumner) jednoduše zpěvákem populární hudby. Někteří zase nejvíce obdivují písně, které vytvořil ještě se skupinou The Police. Ale Stingovi už před pár lety přestala běžná (pop)rocková hudba stačit. Nejdříve se pustil do experimentů s world music, poté se vydal do hudební minulosti.

Skupina The Police fungovala sice jen mezi lety 1979 až 1983, přesto stihla vytvořit pět studiových alb. Kombinace rocku, punku a vlivů ska a reggae se Stingovým nezvyklým hlasem a stylem zpěvu měla u posluchačů veliký úspěch. Všechna alba skupiny The Police byla v Británii platinová. K prvním hitům patřila skladba Roxanne z debutu Outlandos d’Amour, dodnes oblíbená je i píseň Every Breath You Take z legendárního alba Synchronicity, nahraného v roce 1983.

Na svém sólovém debutu The Dream Of Blue Turtles ukázal Sting svou jemnější stránku. A poprvé se vydal až do oblasti klasické hudby. Ve skladbě Russians, která je zpěvákovou osobní a silně emotivní výpovědí o studené válce, byl použit i motiv z jedné suity ruského skladatele Sergeje Prokofieva.

Další Stingova alba byla více či méně písničková, dala by se řadit k pop rocku či soft rocku. Sting se v nich ale nevyhýbá složitějším a hlubším otázkám. Píseň If I Ever Lose My Faith In You z alba Ten Summoner’s Tales z roku 1993 jasně vystihuje důležitost náboženství a duchovna ve zpěvákově životě.

Velkým přelomem ve Stingově kariéře bylo album Brand New Day z roku 1999. Díky většímu příklonu k popu si získal nové příznivce. Možná to byla dokonce většina jeho fanoušků, pro kterou začal Sting existovat až díky klipu k písni Desert Rose. Ta zajímavým způsobem spojuje moderní taneční hudbu s arabskými melodiemi. Jako hosta si na ni Sting přizval zpěváka Cheba Mamiho.

V roce 2006 překvapil Sting odborníky i své příznivce. Nahrál totiž s bosenským hráčem na loutnu Edinem Karamazovem album Songs From The Labyrinth. Až na jednu výjimku jsou všechny skladby na tomto CD dílem anglického skladatele Johna Dowlanda, který žil v letech 1563 – 1626. Přestože si Písně z labyrintu nevedly v počtu prodaných nosičů tak jako jiná Stingova alba, mezi příznivci klasické hudby i odborníky měly úspěch.

Zatím to nevypadá, že by se Sting chtěl vrátit ke svým hudebním kořenům. Znovuvzkříšená skupina The Police moc dlouho nepřežila. A její frontman se opět vrátil ke klasice. Album Symphonicities propůjčilo jeho starým hitům nový kabát. Na skladbě Message In A Bottle může každý posoudit, jak jim tento kabát sluší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sting stále zkouší nové styly. Připomeňme si jeho slavné videoklipy