Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Steven Seagal: Král béčkových filmů

Jan Novotný

Jan Novotný

23. 4. 2010

Typický představitel snímků, které se jen málokdy dostanou do kin. Ovšem ani to neznamená, že by měl Steven Seagal o fanoušky po celém světě zrovna nouzi. V čem potom tkví jeho úspěch ?

Zřejmě jeho nejlepší film - Přepadení v Pacifiku, Zdroj: distributor filmu

Steven Seagal se narodil 10. dubna roku 1952 v americkém Michiganu. Už jako malý kluk se začal zajímat o bojová umění, a tak není divu, že se po nějakém čase bojovým sportům začal věnovat. Konkrétně to bylo na fotbalovém zápase, na který ho otec vzal. O přestávce měl vystoupení mistr bojových umění, který zápasil proti mnohonásobné přesile. Výkon starého mistra, který si s přesilou lehce poradil, Stevena opravdu uchvátil. V šesti letech se Steven spolu s rodinou přestěhoval do Kalifornie, kde se zapsal do školy Karate. O několik let později začal navštěvovat školu Aikido.

Steven a Aikido

Aikido Stevena natolik uchvátilo, že se mu začal věnovat opravdu naplno. V sedmnácti letech se rozhodl odcestovat do Japonska, aby se mohl učit od největších mistrů. Černý pás (první Dan) získal v roce 1974. Kromě Aikida se mimochodem věnoval i Karate, Judu a Kendu, kde také dosáhl černého pásku. V roce 1975 si otevírá jako první Američan v Japonsku školu Aikida a žení se se svou první ženou Miyako (dcerou japonského učitele bojových umění).

Tohle je už trochu slabší kafe... Hlídač

Právě prvky bojového umění Aikido vídáme v Seagalových filmech nejčastěji. Takovýchto seagalovek natočil celou řadu. Po patnácti letech pobytu v Japonsku se vrátil zpět do USA, kde si v Los Angeles založil školu bojových umění. Škola si zanedlouho vybudovala skvělou pověst po celém světě.

Steven a film

O filmových úspěších se toho vlastně říct moc nedá. Ačkoli filmů natočil pár desítek, nikdy se nedočkal žádného velkolepého uznání.

Do filmového světa ho na konci 80. let dostal majitel herecké agentury Michael Ovitz. Ten si všiml jeho talentu právě pro bojová umění. Roku 1988 natáčí první film Nico – víc než zákon. Ten se stal vzhledem k nákladům kasovním hitem a Steven tak na sebe celkem slušně upozornil. Po tomto úspěchu se s vervou pustil do dalších dvou: Těžko ho zabít a Muž s cejchem smrti. Oba dva vydělaly shodně téměř 50 milionů v USA a ještě lépe si vedly na videu, kde dokonce v prodejnosti předčily mnohé z největších kasovních trháků. Následoval film Nemilosrdná spravedlnost, na kterém si kritici smlsli. Po menším neúspěchu však vychází Stevenova filmová špička Přepadení v Pacifiku, který vydělal přes 80 milionů dolarů.

Mstitel. Ano, všechny názvy jeho filmů zní dost podobně

Poté se však uchýlil zpátky k filmům, po zásluze označeným za filmy béčkové kvality, které snad ani za připomínku nestojí. Jen tak letmo: Aljaška v plamenech, Glimmer Man, Lovec policajtů nebo třeba Zákon ulice či Stíny minulosti. Nicméně i přes tucty béčkových filmů se musí uznat, že příznivců takovýchto seagalovek je mnoho.

V neposlední řadě si zahrál také v dokumentech či televizních pořadech. Nejnovějším počinem je pořad s názvem Steven Seagal – Muž zákona, kde se vydává společně s policejním sborem do ulic města New Orleans v Louisianě, kde hledá skutečné kriminálníky.

Sečteno-podtrženo je Steven Seagal znám nejen díky filmu, ale i  Aikidu (držitel 7.DAN) nebo třeba faktu, že je Steven aktivním bluesovým zpěvákem a hráčem na kytaru. Sami posuďte jakým.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Steven Seagal: Král béčkových filmů