Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Steve Vai v Praze: Nalaďte se na koncert 10 písněmi, které zazní Lucernou

Redakce

Redakce

26. 9. 2013

Již za několik dní se v Praze představí excelentní americký kytarista Steve Vai. Při poslední zastávce v Česku před rokem v rámci projektu G3 zde nevystupoval sám, ale přizval si na pódium i Joea Satrianiho a Steva Moorse.

FOTO: Steve Vai

Steve Vai. | Zdroj: Livenation

The Story of Light – jak se celé turné jmenuje – má za cíl propagovat jeho poslední, stejnojmenné album. Skladby z poslední desky nebudou jediné, které budete moci zaslechnout. Přinášíme i seznam dalších žhavých adeptů, které by během koncertu mohly zaznít. Které z nich si nakonec vybere sám Vai?

For The Love of God

Instrumentální skladba, kterou Vai složil na počátku své sólové kariéry, ukazuje jeho nevšední vyspělost a cit pro hudbu. Dokládá to i fakt, že obsadila 29. příčku mezi sty nejlepšími kytarovými sóly minulého století.

I Know You Are Here

Jedna z Vaiových srdcovek, která zazní na skoro každé tour v rámci G3. V roce 2003 si Vai pořídil speciální kytaru se třemi krky a několik speciálně upravených efektů speciálně kvůli této skladbě. I to dokládá její důležitost pro samotného kytaristu.

Tender Surrender

Další z výhradně instrumentálních pochutin Vaiovy tvorby. Byla vydaná v prvních letech jeho tvorby, konkrétně v roce 1995, a jedná se o jedno z nejpropracovanějších děl, které by mu kdejaký kytarista záviděl. Jednoduše řečeno, kdo nezažil nebo neslyšel, těžko pochopí.

Bad Horsie

Stejně stará píseň jako Tender Surrender, která se taktéž objevila na EP nesoucí jméno Alien Love Secrets. Název mluví sám za sebe, takže kromě barvitých tónů kytary Steva Vaie ve skladbě uslyšíte také mnohé řehtání a hýkání koňů. Stejné označení nese také wah-wah pedal, který pro Vaie vyvinula firma Morley.

Yai Yai

Jeden z velmi podivuhodných počinů celé Vaiovy kariéry. Skladba, která vyšla na albu Real Illusions v roce 2005, zaujme hned na první poslech. Zvuk kytary je velice silně modifikován efektem, který se označuje talking box.

Lotus Feet

Velmi klidná, vyladěná a kompozičně dokonale zpracovaný song, který vypráví dojemný příběh, jež dokáže dojmout i ty nejrockovější duše. Vai za něj byl v roce 2005 nominován na cenu Grammy a píseň na svých koncertech často volí jako přídavek.

Windows To the Soul

Jak již název napovídá, píseň hledá cestu, resp. okno do říše soulu. Tedy do klidné spirituálové, gospelové a jazzové hudby, kterou přinesli do Ameriky Afričané. A vcelku dobře se jí to daří. Nejsnazší je zaposlouchat se, zavřít oči a odpočinout si… až do posledního tónu.

Whispering A Prayer

Šeptání modlitby, jak lze název přeložit, byla složena v roce 2000 a vydána na desce Ultra Zone. Odkazuje na část Vaiovi duše, která je oddána Bohu. A je vidět, že kytarista na vyznání své lásky nepotřebuje jen slova a mysl, ale stačí mu pouze jeho nástroj a pár (geniálních) tónů.

Gravity Storm

Na koncertu nemůže chybět ani jedna z výrazných písní posledního alba. Gravity Storm byla vydána na poslední desce The Story Of Light. Vai v ní ukazuje své dravější a živější já, takže nečekejte žádné klidné brnkání, ale pořádnou porci grooveu a rockového skillu.

Highly Strung

Na závěr ještě jedna skladba, která není čistě Vaiova. Svou část v ní má i půvabná kytaristka Orianthi, se kterou Vai při jejím nahrávání spolupracoval. Na koncertu se jí asi těžko dočkáme, ovšem v pohodlí domova si můžete vychutnat souznění ženského a mužského elementu, díky kterému píseň prostupuje krásou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Steve Vai v Praze: Nalaďte se na koncert 10 písněmi, které zazní Lucernou