Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Steve Riley z L.A. Guns: Mám plno dobrých historek, měl bych je sepsat

Kalifornští L.A. Guns slaví čtvrt století a Česká republika s nimi. Ve středu 25. dubna se v tišnovském Rockstar Café uskutečnil jejich historicky první český koncert. TOPZINE.cz získal na místě exkluzivní rozhovor.

Kapela přijela zahrát ve stejné sestavě, v níž také nahrála nové album Hollywood Forever, které se na prodejních pultech objeví 5. června: Phil Lewis, Steve Riley, Stacey Blades a Scott Griffin. Měli jsme možnost si popovídat nejen o chystaném albu s příjemným a především velmi sdílným bubeníkem Stevem Rileym, polovinou dua z původní sestavy L.A. Guns, který nadále působí v současné podobě L.A. Guns.

Roku 2012 se říká „rok L.A. Guns“ co jste si pro fanoušky připravili?

Nahráli jsme nové album, které vyjde 5.června, hodně koncertujeme, hrajeme všechny naše hity a sem tam i něco nového, budeme na šňůře celý rok. A tohle je jen začátek. Pak pojedeme do Ameriky, potom zpět do Skandinávie, zase zpět do US a pak do Británie.

Slyšela jsem že jeden song z nového alba má být ve španělštině…

Náš zpěvák Phil Lewis byl na nějakých svých sólo koncertech, šlo o akustické koncerty někde v Jižní Americe. Slyšel tam nějakou písničku v rádiu. Byla to fakt super věc od jedné argentinské skupiny. Když se vrátil, říká nám: ‚Chci udělat cover téhle skladby!‘ My na to: ‚Fakt?‘ A jednou jsme to prostě nahráli a zní to skvěle. Jmenuje se Arana Negra, v překladu černý pavouk. Budeme to hrát, až zase pojedeme do Argentiny a všude, kde se mluví španělsky. Taky k té skladbě natočíme klip.

Avizovali jste, že při koncertě představíte pár skladeb z nové desky. Bude mezi nimi i tato?

Né, protože by tady tomu nikdo nerozuměl. Budeme to hrát, když pojedeme do Španělska, Argentiny, Brazílie, ale ne tedy. Tady vám zahrajeme všechny hity jako Sex Action, One More Reason a podobně.

[youtube_660]Lf-c95Po6Rc[/youtube_660]

Které nové písně tedy uslyšíme?

Zahrajeme dvě nové písně: You Better Not Love Me a ještě jednu další a pak staré věci. Musíme hrát staré věci, protože je lidi mají rádi!

Pozvali jste si na nahrávání nové desky i nějaké speciální hosty?

Jasně! Basák Kelly Ninckels přišel a zahrál na jedné skladbě, a taky si zazpíval i něco s Philem Lewisem jako druhý vokál.

L.A. Guns Rockstar Cafe Tišnov Foto: Sabina Jesenovská, TOPZINE.cz

Budete na tomto turné nahrávat nějakou živou nahrávku?

Mmm… všechno je dneska na youtube, ale brzo vyjde naše nové DVD, takže něco dáme i tam. DVD bude ze show, která se teprve uskuteční. Bude to na americkém festivalu, který se jmenuje M3. Hrají na něm samé osmdesátkové kapely, jako jsou Cinderella nebo Skid Row a tak. Takže to necháme natočit a vydat jako DVD.  Na DVD bude taky dokument o natáčení nového alba a záběry ze zákulisí.

L.A. Guns mění své členy velmi často. V čem si myslíš, že je hlavní problém?

Já a Phil vždycky zůstáváme. Kelly Nickels a Mick Cripps kytarista a basák z originální sestavy prostě přestali hrát. Už to nejsou hudebníci, ale zůstali jsme přáteli. A Tracii… (zmlkl a zasmál se) Teď je to snad deset let, co má ty svoje L.A. Guns, ale je to jako cover band. Vždyť hrajou věci od Led Zeppelin a Pink Floyd. Prostě dělá blbosti a říká tomu L.A. Guns! My máme Phila Lewise, zníme jako kapela. Nejsme moc nadšení z toho, že Tracii té svojí kapele taky říká L.A. Guns. Vůbec to jako L.A.Guns nezní ani nevypadá, je to prostě trapné.

Když už mluvíme o Traciiho L.A. Guns, co říkáš na zpěvačku Dilanu Robichaux, která s nimi nedávno spolupracovala?

Vydržela to jediný měsíc! A pak říkala, že to byla noční můra hrát s Traciim, že to byla nejhorší věc, kterou mohla udělat, a přeje si, aby se to nikdy nestalo. Když jsme se o ní dozvěděli, bylo to pro nás velké překvapení, že si vybral holku jako zpěvačku. Ale jak říkám, trvalo to jen jeden měsíc.

Stacey Blades Rockstar Cafe Tišnov Foto: Sabina Jesenovská, TOPZINE.cz

Nahráli jste už dvě alba plná coversongů poprvé v roce 2004 a později v roce 2011. Co mě zaujalo, byla skladba od mladých Buckcherry, kterou jste na desku zařadili. Proč jste vybrali tak mladou skupinu?

Jsou super! Jsou to naši kámoši, známe je z L.A. Myslíme, že jsou skvělá skupina! Prostě přišli, jsou velcí a fakt skvělí.

Co si myslíš o dnešní rockové scéně?

Nic moc, protože teď je pro kapely hrozně těžké prorazit. Není tady moc velkých strojů na kapely, velkých nahrávacích společností, obchodů s cédéčkama, je to teď jiné. Je to pro mladé kapely strašně těžké. Musí to zkoušet a zkoušet. Jako třeba tady ti Niterain (pozn. red.: předkapela). Prostě jim říkáme: Nepřestávejte hrát a hrát a zkoušejte, jestli se něco stane. Už to není jako v osmdesátých, kdy tady bylo plno nahrávacích společností. My jsme šťastní, že můžeme hrát všude po světě.

Vybírali jste si předkapelu Niterain sami?

Jo, byli jsme loni na turné po Skandinávii a oni tam byli. Jsou to fajn kluci a my jim chceme pomoct, takže jsme je vzali sebou na tohle turné. Jsou fajn malá kapela. Bereme takhle kapely často a občas se z nich něco vyklube jako z Pretty Boy Floyd a podobně. Vždycky jsme to dělali, chceme pomáhat mladým kapelám.

Které je tvoje nejoblíbenější album L.A. Guns?

Clocked & Loaded. Jsou na něm všechny hity, miluju jak zní. Tenkrát jsme se vrátili z turné a šli rovnou do studia nahrát Cocked & Loaded, zní strašně svěže.

Scott Griffin Rockstar Cafe, Foto: Sabina Jesenovská, TOPZINE.cz

Mnoho rockových hvězd se v poslední době rozhodlo sepsat své vzpomínky. Jak jsi na tom ty? Chystáš se někdy v budoucnu napsat knihu?

Mám plno historek, protože jsme hrál u W.AS.P., Steppenwolf, Keel… takže mám plno dobrých historek, měl bych je sepsat. Mám fakt hodně historek. Jo, jednou to udělám.

Přemýšlíš teď nad nějakým sólo albem nebo o práci s jinými kapelami?

Ty, ani ne. L.A. Guns zaberou hodně času, protože jsme furt na turné, máme moc práce. Taky  dělám všechno to papírování kolem kapely, managerujeme se sami. Když se vrátíme domů, hned řešíme další turné. Bere mi to všechen čas na to, abych třeba jammoval s jinými lidmi, ale rád bych. Jen na to nemám dost času. Vážně bych rád jammoval s jinými lidmi, kdybych  měl čas.

Procestoval jsi pěkný kus světa, ale v textech slyším, že pořád opěvujete Hollywood. Kde je nejkrásnější místo, které jsi kdy viděl?

Nejkrásnější místo… viděl jsem hodně krásných míst, je těžké vybrat jen jedno.  Ale my zpíváme o Hollywoodu, protože to je místo, kde jsme jako kapela vznikli. Je uprostřed všeho, co se od začátku do konce 80. odehrálo. Pochází odtamtud hrozně moc dobré hudby a to nejen z 80. let, ale i z 60. a 70. let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Steve Riley z L.A. Guns: Mám plno dobrých historek, měl bych je sepsat