Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Steve Jobs odešel. Skvělý design ale Applu zřejmě vydrží

Petr Pečenka

Petr Pečenka

11. 10. 2011

Není pochyb o tom, že produkty firmy Apple se staly synonynem nevídané symbiózy dokonalého designu a vyspělé technologie. Se smrtí zakladatele Steva Jobse vyvstává otázka, jak si firma povede bez svého šéfa. Jaké estetické vychytávky Stev Jobs světu přinesl?

Foto: Notebook

Jednoduchý a s nápadem, tak by se dal charakterizovat design frmy Apple Zdroj: Apple

Steve Jobs byl první, kdo si uvědomil, že i vyspělé technické vynálezy lze nabídnout široké veřejnosti a to především prostřednictvím dokonalého designu. Obdivoval rychlovarné konvice, kávovary, ledničky a říkal si, proč by stejně dokonale nemohly vypadat třeba právě i počítače. Přišel s revoluční myšlenkou obalit všechny součásti, dráty a ústrojí jednotným úhledným pláštěm – vznikly tím tak třeba  jeho počítače Apple II nebo Macintosh.

Další rovinou pak byl způsob ovládání. Byl to právě Jobs, který využil revoluční vynález  firmy Xerox a nahradil složité příkazové řádky jejich esteticky a designově jednoduchým systémem oken, který nakonec velice rychle okoukal i konkurenční Microsoft.

Foto: Macintosh

Macintosh: vše v jednom úhledném balení, ke kterému Jobs vynalezl to, bez čeho si dnes práci na PC nedovedeme představit – myš

Uživatelská jednoduchost a designerská invence jsou vlastní všem výrobkům firmy Apple, ať už se jedná o počítače, první notebooky nebo legendární a revoluční iPhon, kde bylo poprvé použíto dotykové ovládání. Sám Jobs stál za většinou těchto inovací a osobně je podepsán pod 313 patenty své společnosti. Pro porovnání: šéf konkurenčního Microsoftu Bill Gates stojí pouze za devíti patenty.

Jobs měl vždy na design svých výrobků velmi kritický metr a vyhraněný vkus. Například poslední z revolučních výrobků iPad byl ve vývoji několik let a vytvořeno bylo přes sto prototypů než dostal Jobsův souhlas k výrobě. Dovolila by si toto nějaká jiná firma?

Od počítačů po baráky

Jobsův vliv na design nezůstal pouze u produktů, ale týkala se i image celé firmy. Právě on diktoval například to, jak budou vypadat jejich prodejny, navrhl například točité prosklené schodiště, které je ústředním bodem každého obchodu Applu.

FOTO: Schodiště

Schodiště v novém Apple store v New Yorku

Nepochybně měl velký vliv i při projektování nového sídla firmy v americkém městě Cupertino. Stavba vypadá vyloženě jako UFO. Kanceláře pro 13000 zaměstnanců mají mít tvar obrovského prstence a realizace by měla být dokončena do roku 2015. Autorem projektu je světoznámé studio architekta Normana Fostera, které pro tento projekt Jobs vybral jakožto údajně nejlepší studio na světě.

FOTO: Nové sídlo Applu

Nové futuristické sídlo Applu umožní společnosti bydlet konečně ve vlastním a nemuset si již kanceláře pronajímat 

Svůj zájem o neotřelý design se projevil i při zařiování jeho soukromého domu. Je totiž téměř bez nábytku. Na zemi stojí lampa Tiffany a v obýváku jsou jednoduché dřevěné židle amerického designéra George Nakashima.

Kdo se stane nástupcem?

Jobsovi nejbližší spolupracovníci, ale i konkurenti odhadují, že hlavní silou tohoto úspěšného manažera byla neústupnost, trpělivost a instinkt. Vybíral si ty nejlepší spolupracovníky, jimž vévodí Brit Jonathan Ive, který je podepsán pod všemi výrobky Applu. Ive je šéfem průmyslového designu Applu a patří mezi světovou špičku.

Foto: iphone 4S

Kombinace skla, ocelového pouzdra a dotykového ovládání udělala z iPhonu doslova statusový symbol. Na obrázku nový iPhon4S

Ive a jeho tým je například podepsán pod barevnými a částečně podsvícenými počítači iMac. Stejně tak se podílel na vývoji nejúspěšnějšího produktu iPhone, na jehož novou verzi se již minulý týden začaly přijímat objednávky. Nese označení 4S, což je označení pro evoluci čtyřkového modelu, mnozí ale poukazují na symboliku, která se tu přímo nabízí a interpretují 4S namísto oficiálního 4 super jako anglické for Steve (čili Stevovi, pro Steva).

Jonathan Ive a jeho cesta k Applu

Je to už 15 let, co Steve Jobs zrušil celosvětové výběrové řízení na šéfdesignéra Applu a dosadil na toto místo tehdy ještě svého řadového designéra – byl jím právě Jonathan Ive. Jobs se k tomuto kroku s nadšením odhodlal ve chvíli, kdy mu Ive ukázal své návrhy, které si kreslil jentak do šuplíku. To zda budou výrobky firmy Apple stejně sexy i v budoucnosti je teď tedy na něm.

FOTO: Jobs a Ive

Steve Jobs a Johnatan Ive (vlevo) při představování iMacu G4

Je jisté, že od smrti Steva Jobse budou všechny budoucí produkty firmy Apple pozorovány velmi kritickým okem laické i odborné veřejnosti a Johnathan Ive bude mít určitě plné ruce práce. Mnozí analytici mu dávají velkou důvěru a přátelé a kolegové poukazují na to, že se Stevem Jobsem mají hodně společného – cit pro detail a dokonalý instinkt v tom, co zákazníci budou chtít.

Analitik Tim Bajarn dokonce o Iveovi prohlásil, že v odhadu funkčnosti designu je dokonce lepší než Jobs. Jistě pro něho bude náročné tento výrok obhájit, ale tu možnost tu má. Koneckonců zajistit kontinuitu skvělého designu značky Apple už nyní bude pouze a jenom na něm.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Steve Jobs odešel. Skvělý design ale Applu zřejmě vydrží