×
TOPZINE.cz

Steve Jobs. Muž, jenž konkuroval pirátskému stahování hudby

FOTO: Steve Jobs
Steve Jobs, Zdroj: youtube.com

Jedna z nejvýznamnějších postav počítačového průmyslu, zakladatel a ředitel firmy Apple, cholerik, buddhista – to všechno se skrývá za jménem Steve Jobs. Zasloužil se rovněž i o změnu v hudebním průmyslu. 

Steve Jobs, Zdroj: youtube.com

Díky přístupu a technice se Steve Jobs zapsal také do historie současné hudby. Apple změnil od základů hudební byznys vytvořením iTunes a tím zrozením systému download. Jobs byl mistrem designu a vynalézavosti, k jeho velkým přednostem patřilo taktéž přesné načasování.

Když v roce 2001 Napster a Kazza – tzv. peer to peer sítě určené ke sdílení dat – zničily hudební průmysl, objevil se právě Jobs. Začal lákat labely a sliboval jim, že když se spojí právě s ním, garantuje jim zrealizování digitálních downloadů. V roce 2008 v San Francisku prezentoval iTunes Music Store. Vše bylo postaveno na uživatelích, kteří se tak mohli podělit o hudbu s celým světem.

Čtěte také: Steve Jobs prohrál svůj boj s rakovinou

Jobs postavil trh vzhůru nohama. Po několik generací hrstka hlavních vydavatelství měla jakýsi zámek pro další distribuci. Vydavatelství platila za vydání nahrávek, poslala je do obchodů a diktovala ceny. Ale po dohodě s Jobsem byla vyzkoušena nová virtuální cestu. Vydavatelé zjistili, že Jobsův záměr se tolik neliší od jejich vytouženého cíle. „Hlavní je milovat to, co děláte,“ řekl Jobs při jednom z projevů.

Pirátství sice zpočátku nabralo nekontrolovatelnou rychlost a podobu, avšak později byl zatčen dostatek lidí, aby se jeho šíření alespoň zpomalilo. Tak začala úspěšná generace prodejů. K únoru 2010 iTunes Store prodal deset bilionů písniček.

Nové inovace se objevily také na čistém designu, technice a ovlivnily tak i pohled na hudbu. Před deseti lety MP3 přehrávače pojaly sto písniček, nyní posluchač může mít u sebe tisíce písní a do budoucna až miliony. Navzdory tomu, že Apple není hudební, ale technologickou společností, právě iTunes představuje nový životní stupeň pro hudební průmysl.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..