Menu
TOPZINE.cz
Sport

Štěpánek nejlepším freediverem roku 2009

Martin Slabý

Martin Slabý

26. 1. 2010

stepanek-perexPředstavte si ten pocit. Nadechnete se, ponoříte a pak už jen několik dlouhých desítek sekund, či dokonce minut nerušeně sledujete podmořský život, proplouváte mezi pestrobarevnými rybami, delfíny a želvami, které máte doslova na dosah ruky.

Marin Štěpánek, Zdroj: TZ

Marin Štěpánek, Zdroj: TZ

Ano, přesně takové možnosti vám nabízí freediving neboli volné potápění na nádech. Česká republika patří v tomto pro laiky adrenalinovém, ve skutečnosti však relaxačním sportu mezi světovou špičku. Zásluhu na tom má především Martin Štěpánek, držitel mnoha světových rekordů. V minulých dnech se dočkal dalšího prestižního ocenění, když byl vyhlášen nejlepším freediverem roku 2009.

Dvaatřicetiletý Martin Štěpánek na sebe v uplynulém roce upozornil především dvěma skvělými světovými rekordy, když se nejprve v květnu v egyptském Sharm El Sheiku dokázal ponořit do hloubky 122 metrů, čímž vytvořil světové maximum v disciplíně Konstantní váha s ploutvemi. Na témže místě vylepšil i výkon v disciplíně Free Imersion, kde dosáhl hloubky 110 metrů.

Zdroj: Pavlína Procházková

Martin Petrisko, Zdroj: TZ

V minulých dnech se stal držitelem ocenění 2009 ICARE Trophy v kategorii Nejlepší freediver roku 2009, které každoročně uděluje mezinárodní pobočka ICARE (International Center of Apnea Recognition and Education) freedivingové asociace AIDA. Rodák z Náchoda tuto cenu získal již poněkolikáté v kariéře.

Štěpánek však nebyl jediným oceněným českým freediverem. V kategorii Objev roku 2009 se prosadil jeho jmenovec Martin Petrisko, když obsadil třetí příčku za Norem Nygardem a Čolakem z Chorvatska. Karlovarský freediver se může pochlubit titulem mistra republiky a dvěma národními rekordy v disciplínách Dynamická apnoe bez ploutví a Dynamická apnoe s ploutví. V srpnu se pak v dánském Aarhusu blýskl na mistrovství světa v bazénových disciplínách, kde ukořistil stříbrnou medaili a znovu výrazně vylepšil národní rekord v dynamické apnoi bez ploutví.

Třetí českou stopu zanechal na vyhlašování cen ICARE Ivo Truxa, jenž v kategorii Best captain/coach 2009 obsadil čtvrtou příčku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Štěpánek nejlepším freediverem roku 2009