Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Štěpán Hulc z kapely Nebeztebe: V každém z nás je něco super

Redakce

Redakce

31. 7. 2010

Štěpán Hulc je frontmanem etno-folkové kapely Nebeztebe, která už nějaký čas brázdí nejen brněnská hudební podloubí. Právě s ním jsem si v jedné z místních malebných hospůdek povídal nejen o skupině samotné, ale i o debutové nahrávce s názvem Je libo demo?

Štěpán Hulc, Zdroj: nebeztebe.cz

Kde se vlastně vzal nápad založit kapelu?

Vzal se u mě po X letech pokusů v šesti seskupeních od akustickýho až po rock. O Vánocích 2006 jsem potkal mandolinistu Yettyho a postupně další. V lednu 2008 jsme měli první koncert Nebeztebe. V aktuální sestavě hrajeme něco přes rok.

Ve vaší hudbě je patrný jistý etno feeling, už od začátku jste věděli, že to takto budete koncipovat?

Ne, přirozeně se to vyvinulo v závislosti na podmínkách a spoluhráčích. Jen mě zajímala alternativa bicích; cajón.

Když jsem slyšel poprvé název Nebeztebe, okamžitě mě napadl jistý náboženský kontext, co tedy tímto názvem myslíte?

Reakci Vy jste nějací křesťani, jo? znám. Ale nikdy to tak nebylo myšlený. Hledali jsme českou slovní hříčku. Měl jsem nápad ve smyslu pozitivního odmítnutí, tedy Ne. Jeho spojením s názvem písně Bez Tebe vzniklo Nebeztebe, krásně kontaktní dvojsmysl. Vypráví o tom, že i když je to někdy těžký najít, tak v každým z nás je něco super. A že bez posluchače, tedy bez Tebe, nemá smysl psát, zpívat, hrát, koncertovat.

A co myslíte, že vás jako kapelu nejvíce odlišuje od ostatních uskupení podobného stylu?

Obsah. Energie, texty a atmosféra akustickýho etno beatu v našem podání.

Koncert v klubu Leitnerka, Zdroj: nebeztebe.cz

Z jakého důvodu kombinujete ve vašich textech češtinu a angličtinu? Nemyslíš, že to trochu spěje k tříštivosti celkového vyznění?

Další jazyky používám někdy jako sebeparodii na populární euro-etno-globální přístup, jindy plynou, oživují, ale pořád drží obsah.

Čas je nejlepší selektor

Vy jste nedávno vydali demo s názvem Je libo demo? Mohl bys nás s ním blíže seznámit?

Píseň NIC je čirá zábava a hravost, nadhled. Letní slunovrat je sluneční energie a do etno beatu přetavenej folk. Delirious Dream pohlcující dálnice do nikam s možností kdykoli vystoupit. Marakesh balada hluboká, hluboká. Jedem dál je odvaha a pouliční ukřičenost. Důležitá je v rámci jednotnýho výsledku mnohovrstevnatost. Ty písně jsou energický, když potřebuješ povzbudit, magnetický atmosférou, když se chceš nechat nést, kontaktní textama, když je chceš poslouchat, rytmický, když se chceš vytancovat.

Zmínil jsi texty… Kdo se nejvíc podílí na jejich vzniku? Ty jako tahoun kapely píšeš všechno, nebo je to kolektivní činnost?

V podstatě to aktuálně funguje tak, že mám necelou stovku věcí v různým stádiu rozkladu a zrání a kapele to hraju, zpívám a sleduju, co to dělá – taková chemická laboratoř. Nápady od ostatních používáme, já jsem jen v předstihu díky rokům psaní do šuplíku, čas je nejlepší selektor.

Je otázka, jestli už je na manažera čas

To se teď nabízí otázka, kam byste to chtěli dotáhnout z hlediska dalších ambic?

Pracujem na sobě, takže tam, kam nás to pustí. Chceme jet víc fesťáků za rok, stylově pestré, typ Colours of Ostrava. Hrát jako předkapela někoho známějšího. A udržet to podstatný; pocit, že tě to naplňuje, že věříš tomu, co děláš a užíváš si to.

Magdaléna Fialová, Zdroj: nebeztebe.cz

Teď bych se zeptal naopak, co do této doby jako kapela považujete za největší úspěch?

Velká věc je určitě demo, taky jsme vystupovali před Vladimírem Mertou, se Slávkem Janouškem, na útěchovském Country festu, spolu s Čokovoko o Muzejní noci 2010. Řekl bych, že právě tohle asi považujeme za největší úspěch.

Domlouvání vašich vystoupení a hledání klubů máš na starost Ty, nebo vás někdo zastupuje?

Já. Je otázka, jestli už je na manažera čas. Co vím, tak se tě zeptají, kolik jsi vyhrál soutěží, jestli jsi za poslední dva roky hrál minimálně na dvaceti fesťácích, kde všude se už o vás psalo a pak se s tebou možná začnou bavit. Takže cestou je sehnat studenta managementu umění, co nás vezme jako zkušenost během studia. Máme něco takového v jednání.

nebeztebe

Štěpán Hulc, Zdroj: nebeztebe.cz

Na závěr bych se zeptal, kde vás (nejen) fanoušci vaší hudby mohou vidět v nejbližší době?

V srpnu na festivalech Prázdniny v Telči, to bude 9. až 13. srpna, a na Dni Múz na Cimburku 21. srpna. Pak v rámci našeho klubového tažení Brnem určitě zase ve 100Watt, měla by klapnout Fléda, máme v plánu Starou Pekárnu a Metro Music Bar, vystoupení s Kosmonaut&Nevermore, Draga  Banda, Tonyc, já sám si střihnu jedno nebo dvě vystoupení One Man Show.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Štěpán Hulc z kapely Nebeztebe: V každém z nás je něco super