Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Stavovské divadlo uvede Zahradní slavnost. Havel má stále co říct

Havlovy texty jsou aktuální i po padesáti letech od svého vzniku. Přesvědčit se o tom můžete ve čtvrtek 13. června ve Stavovském divadle. Dušan D. Pařízek uvádí nové nastudování klasického absurdního dramatu Zahradní slavnost.

FOTO: Zahradní slavnost_1

Klidně říkejte vyprázdněné fráze. Ale hlavně mluvte. Zdroj: ND

Stavovské divadlo uvede přesně padesát let od vzniku inscenaci Havlova absurdního dramatu Zahradní slavnost. Režie se ujal Dušan D. Pařízek a v hlavních rolích můžete vidět Martina Pechláta, Aloise Švehlíka, Evu Salzmanovou a další.

Zahradní slavnost je klasickým absurdním dramatem. Jan Grossman napsal, že hlavním hrdinou hry je fráze. Ta podle něj osnuje a komplikuje zápletku, posunuje příběh a odtržena od jedinečné skutečnosti vyrábí a prosazuje skutečnost novou a vlastní.

FOTO: Zahradní slavnost_2

Zahradní slavnost proběhne ve Stavovském divadle.

Chtěl tím říct, že všichni zúčastnění se baví výhradně ve frázích, aniž by tušili, co některé z nich znamenají.

Havel chtěl tímto dramatem poukázat na tendence mocenských skupin vytvářet si vlastní jazyk. A i když hra vznikla na začátku šedesátých let, její aktuálnost je nezpochybnitelná i dnes.

Zahradní slavnost, Stavovské divadlo, autor: Václav Havel, režie: Dušan D. Pařízek, hrají: Martin Pechlát, Alois Švehlík, Eva Salzmanová, Vladimír Javorský j.h., Johana Tesařová, Jaromíra Mílová, Jan Bidlas a Roman Zach j.h.

Premiéra 13. června

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stavovské divadlo uvede Zahradní slavnost. Havel má stále co říct