Stavovské divadlo uvede Zahradní slavnost. Havel má stále co říct

FOTO: Zahradní slavnost_1
Klidně říkejte vyprázdněné fráze. Ale hlavně mluvte. Zdroj: ND

Havlovy texty jsou aktuální i po padesáti letech od svého vzniku. Přesvědčit se o tom můžete ve čtvrtek 13. června ve Stavovském divadle. Dušan D. Pařízek uvádí nové nastudování klasického absurdního dramatu Zahradní slavnost.

FOTO: Zahradní slavnost_1
Klidně říkejte vyprázdněné fráze. Ale hlavně mluvte. Zdroj: ND

Stavovské divadlo uvede přesně padesát let od vzniku inscenaci Havlova absurdního dramatu Zahradní slavnost. Režie se ujal Dušan D. Pařízek a v hlavních rolích můžete vidět Martina Pechláta, Aloise Švehlíka, Evu Salzmanovou a další.

Zahradní slavnost je klasickým absurdním dramatem. Jan Grossman napsal, že hlavním hrdinou hry je fráze. Ta podle něj osnuje a komplikuje zápletku, posunuje příběh a odtržena od jedinečné skutečnosti vyrábí a prosazuje skutečnost novou a vlastní.

FOTO: Zahradní slavnost_2
Zahradní slavnost proběhne ve Stavovském divadle.

Chtěl tím říct, že všichni zúčastnění se baví výhradně ve frázích, aniž by tušili, co některé z nich znamenají.

Havel chtěl tímto dramatem poukázat na tendence mocenských skupin vytvářet si vlastní jazyk. A i když hra vznikla na začátku šedesátých let, její aktuálnost je nezpochybnitelná i dnes.

Zahradní slavnost, Stavovské divadlo, autor: Václav Havel, režie: Dušan D. Pařízek, hrají: Martin Pechlát, Alois Švehlík, Eva Salzmanová, Vladimír Javorský j.h., Johana Tesařová, Jaromíra Mílová, Jan Bidlas a Roman Zach j.h.

Premiéra 13. června

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Kateřina Valalik Čermáková

Narodila se v září 1989 v Hořicích, vystudovala Lepařovo gymnázium v Jičíně a pak studovala žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Bylo jí to málo, tak si přibrala ještě divadelní a filmovou vědu tamtéž. S redakcí Topzine.cz spolupracuje od listopadu 2011 a přispívá do rubriky Divadlo. Od září 2012 rozčilovala své kolegy jako zástupkyně editorky, od června 2013 je rozčiluje ještě víc jako editorka rubriky.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*