Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Stavovské divadlo uvede Smrt v Benátkách. Vystoupí slovenský balet

Hana Švarcová

Hana Švarcová

7. 9. 2014

Smrt v Benátkách napsal Thomas Mann roku 1912. Na počátku 70. let ji zfilmoval Luchino Visconti. V neděli 14. září ji v pražském Stavovském divadle představí baletní soubor Štátneho divadla Košice.

Příběh stárnoucího německého spisovatele Gustava von Aschenbacha, který se vypraví do hrdých Benátek, aby se uzdravil z vleklých zdravotních problémů. Místo toho objeví ty stránky svého já, které se snažil buď úplně potlačit, nebo si myslel, že k němu nepatří. Bilancující muž na sklonku života, který celý život věřil, že uměleckého dílo podléhá striktním racionálním pravidlům, díky nimž je možno docílit absolutní dokonalosti.

FOTO: Štátne divadlo v Košicích uvede v Praze Smrt v Benátkách

Novelu Thomase Manna převedlo do baletní podoby Štátne divadlo Košice. Zdroj: Marčinský Joseph, ŠDK

Vnitřní neklid jej však pohání z místa na místo. Tento neklid vyvrcholí tehdy, když v Benátkách potká mladého chlapce Tadzia. Setkání kompletně zničí jeho racionální soubor pravidel. Gustav von Aschenbach odhazuje to, čím byl, stává se rozmařilým a emotivním. To vše jako by však znamenalo marné trhavé nadechnutí před posledním výdechem.

Choreografie a režie baletní verze Smrti v Benátkách jsou autorským dílem Ondreje Šothy. Ondrej Šoth společně se Zuzanou Mistríkovou vytvořili podle německé novely libreto k baletní představení. Scénu a kostýmy vytvořil Andrii Sukhanov. Hudbu inscenace vybral a složil realizační tým z děl Gustava Mahlera, jehož skladby využil ve filmové verzi i Luchino Visconti, Phillipa Glasse, Wima Martense či Arvo Pärta.

FOTO: Štátne divadlo Košice uvede v Praze Smrt v Benátkách

Cholerou zasažené Benátky budou svědkem radikálního prozření Gustava von Aschenbacha.

„Inscenace je o touze, hledání, lásce i zklamání, naději a ideálech, ale také o stáří,“ říká choreograf, režisér a spoluautor libreta Ondrej Šoth a dodává: „Je to velmi smutný příběh o stárnoucím člověku, který boří všechny konvence sám v sobě a objevuje ve stáří něco, o čem si nikdy nemyslel, že v sobě má. Celý příběh je tak velmi aktuální i v dnešní době.“

Smrt v Benátkách, Štátné divadlo Košice (ve Stavovském divadle), režie a choreografie: Ondrej Šoth, scéna a kostýmy: Andrii Sukhanov, hudba: Gustav Mahler

Vstupenky jsou v prodeji na pokladnách Národního divadla v Praze za 200 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stavovské divadlo uvede Smrt v Benátkách. Vystoupí slovenský balet