Stavba, která roste ze země: hypermoderní kulturní centrum pro Ázerbájdžán

FOTO: azerbajdzan

Supermoderní kulturní centrum otevře v září v Ázerbájdžánu architektonická firma Zaha Hadid. Budova je tvořena vlnícím se pruhem, který jako by se zdvíhal přímo ze země.

Firma nedávno zveřejnila první fotografie téměř dokončené budovy; do slavnostního otevření už zbývá jen několik týdnů. Zbrusu nové kulturní centrum nabídne široké spektrum vyžití obyvatelům ázerbájdžánského města Baku.

Několik vchodů umístěných mezi zdvíhajícími se vlnami stavby umožní přístup na 57 tisíc metrů čtverečních, věnovaných výhradně kultuře: k dispozici bude rozsáhlá knihovna, muzeum a množství zasedacích konferenčních místností.

Budova už byla nominována na cenu Světového festivalu architektury a cenu Inside Festivalu. Architektonická firma Zaha Hadid stojí v posledním roce za mnoha úspěšnými projekty: v současné době pracuje na projektu muzea designu v Londýně.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Štěpánka Tupá

Narodila se v květnu 1991, nyní studuje žurnalistiku a anglickou filologii na FF UP v Olomouci. Do redakce TOPZINE.cz nastoupila v lednu 2013, píše do rubriky Umění, architektura a design.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*