Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Šťáva z aloe vera dokáže zázraky

Redakce

Redakce

23. 4. 2010

Co to je aloe vera? Jak vypadá? Odkud se aloe vzala a v čem nám může pomoci?

Aloe vera je rostlina využívaná už tisíce let pro své léčivé účinky. Používají se také názvy aloe pravá nebo aloe léčivá. Patří do čeledi liliovitých. Pochází z Afriky, roste v suchém a teplém podnebí, s čímž souvisí to, že se řadí mezi sukulenty. Má zelené nebo zelenošedé zdužnatělé listy, v nichž zadržuje vodu pro období sucha. Dorůstá až do výšky jednoho metru.

Léčivé účinky

Aloe vera obsahuje přes 200 složek; vitaminy, minerály, enzymy, aminokyseliny, cukry a další. Léčivá je gelovitá dužina obsažená v listech. Obecně známý je příznivý vliv na hojení odřenin, popálenin a štípnutí hmyzem. Působí také hydratačně a protizánětlivě. Ovšem aloe nepomáhá jen regeneraci pokožky. Blahodárné účinky má i pití dužiny z listů, a to především na imunitní a zažívací systém a na detoxikaci organismu. K tomuto účelu je možné zakoupit šťávu z aloe v lékárnách, protože z tamních produktů byly odstraněny látky nevhodné k vnitřnímu užití (například ty s projímavými účinky). Pití šťávy se nedoporučuje dětem. Zevní aplikace aloe je velmi bezpečná. Výjimkou je výskyt alergického podráždění kůže, k čemuž ovšem dochází jen zřídka. V dnešní době rapidně stoupá četnost využití aloe vera v kosmetice; v krémech, sprchových gelech, šamponech a v jiných prostředcích. Ke koupi je také množství nápojů s obsahem dužiny z aloe, který je ovšem v běžně prodávaných výrobcích velmi nízký.

Přehled oblastí, kde aloe pomáhá:

  • Střeva – šťáva z aloe střevo detoxikuje a neutralizuje kyselost. Pomáhá při zácpě, průjmu a pálení žáhy.
  • Imunita – potlačuje infekce a záněty.
  • Kůže – mírní vyrážku, akné, ekzém, lupénku a pásový opar.

Aloe vera, Zdroj: wikipedia.org

Aloe vera, Zdroj: wikipedia.org

Pěstování

Aloe vera může být pěstována jako pokojová rostlina. Sází se na jaře při 21° C. Používá se směs kompostu, listové půdy a písku v poměru 1:1:1. Rostlina vyžaduje přímý dopad slunečních paprsků, vhodné je tedy umístění květináče na parapetu okna, které směřuje na jih. V létě je nutné doplňovat minerální hnojiva každé dva až tři týdny, v zimě se uchovává při teplotách 10 až 12° C. Aloe potřebuje čerstvý vzduch, což znamená nutnost větrání pokoje. Rozmnožuje se semeny nebo řízky. Řízkování je nejvhodnější provádět v létě, a to u rostlin starších dvou let.

Problémy při pěstování a jejich příčiny:

Problém Příčina problému Řešení
Listy vytáhlé a znetvořené Přílišné zalévání, nedostatek světla Občasné otáčení květináčem kvůli stejnoměrnému růstu rostliny
Náhlá ztráta listů Příliš studená voda nebo v létě nedostatek vody Pravidelná zálivka odstátou vodou
Hnědé měkké skvrny Houbová infekce Použití prostředku na ničení hub a častější větrání místnosti
Hnědé suché skvrny Nedostatek vody Pravidelná zálivka (především v létě)
Zvadlé a vybledlé listy Přelití rostliny (hlavně v zimě) Méně zalévat
Hniloba, úhyn stonku Přelití rostliny (hlavně v zimě) Méně zalévat a k substrátu přidat kamennou drť

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šťáva z aloe vera dokáže zázraky