Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Stav beztíže s Caroline Myss

!Recenze knihy! Když se mi dostala do ruky kniha Stav beztíže, Léčení s mystickou duší a myslí, čekala jsem, že bude duchovní a dozvím se nějaké praktiky, jak pracovat se svou myslí, jak myslet pozitivně a cítit se šťastná. Tato kniha je ezoterická, ale trochu jinak.

Jak léčit duši? Foto: Laura Mohonea, Topzine.cz

 

V poslední době vzniká spoustu knih zabývajících se ezoterikou, duchovním životem, motivací, pozitivním myšlením apod. K lidem zabývajícím se kartami, horoskopy, duší a duchovním životem mám respekt. Ale mám pocit, že někteří se už vzdálili od materialistického myšlení natolik, že není úplně snadné pochopit, jak to vlastně myslí.

Přesně takovou autorkou je Caroline Myss. V knize sděluje, jak se jí daří léčit lidi pomocí mysli a modlitby. Ale tyto modlitby jsou zmíněné až na konci knihy, kam se kvůli nezáživným sto padesáti stranám mnohdy čtenář ani nedostane.

Zmiňuje příběhy lidí, které se jí na jejích seancích podařilo vyléčit, i přestože trpěli vážnými nemocemi jako například rakovinou, nebo byli tělesně postižení. Přesto se v knize nedočteme, jak konkrétně se jí to podařilo.

Vypráví, jak za ní tito lidé chodili a děkovali jí za to, že jejich bolest po seanci zmizela, ale jak se jí to povedlo, zřejmě ví jen návštěvníci seancí. Přestože věřím, že je ve své duchovní práci úspěšná, mám pocit, že už ztratila spojení s civilizačním životem, a tak to nedokáže srozumitelně sdělit.

Duchovní kniha nebo marketingový nástroj?

Nebo to má být pouze promo kniha, která by měla čtenáře nalákat přijít a přesvědčit se na vlastní kůži, jak taková seance probíhá? Na jednu stranu autorka zmiňuje duchovní život, na druhou stranu musí absolvovat spoustu promo akcí na podporu prodeje jejích seancí a knih.

obálka knihy, Zdroj: Pragma

Mám dojem, že tato kniha má čtenáře pouze nalákat, aby chtěli přijít na její seanci. Pokud kniha vznikla s tímto záměrem, svůj účel podle mě neplní. Vadí mi, že se člověk z knihy nedozví žádné praktické dovednosti, a když, tak až na konci knihy. I když, jak sama autorka tvrdí, některé věci jsou těžko sdělitelné.

Kniha je navíc zbytečně dlouhá, protkaná životními moudrostmi, které autorka zdánlivě považuje za univerzální, zřejmě je sestavila sama a mají pocházet z jejích zkušeností. Autorka zde popisuje rozpor mezi intuicí a rozumem, jak nás ovlivňuje náš strach a jak je důležité odpustit nebo zbavit se pýchy, protože je v rozporu s rozumem.

Vysvětluje, jak nám naše nemoci a pocity neštěstí pomáhají rozhodnout se pro to, co je pro nás správné. Pro změnu popisuje, že až v momentě, kdy se necítíme dobře, cítíme se nemocní nebo máme pocit, že náš život nikam nevede, kývneme na nabídku, o které bychom dříve ani nepřemýšleli. A nakonec se ukáže, že to bylo správné rozhodnutí.

Píše zde o tom, jak všechno nemůžeme racionálně vysvětlit. O tom, jak největší strach je strach z ponížení a že je nejsilnějším pocitem, který lidé nedokáží odpustit.

Sedm vášní a sedm milostí

Zmiňuje sedm vášní jako pýchu, lakotu, požitkářství, hněv, nestřídmost, závist a lenost, které nám komplikují život. Píše o důležitosti milosti a o sedmi milostech, které bychom měli pěstovat jako například úcta, zbožnost, porozumění, statečnost, rada, vědění a moudrost. Některé moudrosti mi přišly zajímavé, i když si myslím, že tyto postupy mohly být zmíněny už na začátku knihy.

Myslím si, že příběhy lidí, kteří mají podobné problémy, mohou některým lidem pomoci. Když čtenář uslyší, že má někdo podobný problém, může se s ním ztotožnit a získat chuť a motivaci něco ve svém životě změnit. Za nejužitečnější považuji sedm modliteb, které jsou bohužel zmíněné až na konci knihy.

Název: Stav beztíže, Léčení s mystickou duší a myslí
Autor: Caroline Myss
Počet stran: 226

Vazba: vázaná s přebalem
Vydala: PRAGMA

Doporučená cena: 240,- Kč

Hodnocení: *** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stav beztíže s Caroline Myss