Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Státní svátek, výročí sametové revoluce. Jak vypadaly zájezdy před revolucí a jak vypadají dnes?

Šárka Braumová

Šárka Braumová

17. 11. 2010

Revoluce s sebou přinesla mnoho změn, které se nevyhnuly ani cestovnímu ruchu. Topzine.cz vám přináší unikátní srovnání turistických zájezdů před i po roce 1989 až do dneška. Nahlédněte s námi do historie cestování u nás!

Foto: Exotika se stává oblíbeným cílem i českých turistů

Exotika se stává oblíbeným cílem i českých turistů, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Před rokem 1989

V té době bylo v Československu povoleno pouze pět státních cestovních kanceláří – Čedok, Sporturist, CKM, Rekrea a Autoturist. Ve většině případů nabízely zájezdy pouze do zemí socialistického bloku. Cestovalo se do NDR, k Černému moři, do Bulharska, Rumunska a k Balatonu. Mezi léty 1962 – 1972 přišla možnost vyjet do Jugoslávie. Režim v tehdejší Jugoslávii se však přiklonil k Západu a cesta byla výrazně omezena. Ale ani v rámci socialistického bloku to nebylo jednodušší. Pokud jste chtěli například individuálně vyrazit do Polska nebo Sovětského svazu, potřebovali jste z dané země takzvaný zvací dopis.

Zájezdy na Západ se nabízely také, ale ani dobré známosti v cestovní kanceláři nebo absolvování dlouhé fronty vám nezaručovalo odjezd. Podmínkou byl totiž devizový příslib, který se neuděloval politicky nespolehlivým lidem.  Tehdejší měna nebyla volně směnitelná a bez devizového příslibu nebylo možné získat finanční prostředky na cestu na Západ. Proto Češi trávili dovolenou v tuzemsku a to především na oblíbených chatách a chalupách.

Porevoluční léta 1989 – 1999

Revoluce zasáhla i turistický průmysl. Na začátku 90. let minulého století došlo ke zrušení vízové povinnosti do západoevropských zemí, což odstartovalo vlnu krátkodobých návštěv především Vídně a Německa. Češi se nemohli nabažit zájezdů na Západ i za cenu toho, že přespávali v parcích ve stanech, protože jim tehdejší příjmy nedovolovaly zaplatit si hotel. Typickým rysem, lépe řečeno zlozvykem, bylo v té době vození vlastního jídla a konzerv, aby se ušetřilo.

Měna se postupně stala volně směnitelnou, a Češi si tak mohli nakoupit západní měnu. Stouply i průměrné platy, což kolem roku 1997 přivedlo na český trh důležitý okamžik – cestovní kanceláře začaly pravidelně připravovat zájezdy charterovými leteckými spoji. Koncem 90. let minulého století měli Češi bezvízový styk prakticky do všech vyspělých zemí světa, kromě USA.

FOTO: Amalfi, Italie

Amalfi, Italie, Zdroj: Hana Chytrá

Nová éra v letech 2000 – 2010

V roce 2000 přišel důležitý moment. Z České republiky byl vypraven první přímý charterový let do exotiky, do Thajska. Od tohoto roku létají chartery do exotických zemí pravidelně, letošní zimu se bude létat přímým spojem dokonce do 12 exotických destinací. Další zvrat přišel 17. listopadu 2008, kdy USA zrušilo víza pro české turisty. Ve stejném roce strávili Češi přes polovinu svých dovolených v zahraničí, a poprvé v historii utratili za jednu zahraniční dovolenou, včetně nákladů na místě pobytu, více než 15 tisíc korun na osobu.

Srovnání cen zájezdů, rok 1990 vs. 2010

  • Týden vlastním autem v Chorvatsku
    Cena zůstává po celá léta přibližně stejná, a to 3 000 korun na osobu
  • Poznávací autobusový zájezd do Paříže
    rok 1990 – cena se pohybovala okolo 4 000 korun
    v roce 1997  i 2010 stoupla na cca 5 000 korun, nejedná se ale o zdražení, nýbrž o vyšší nárok na ubytování nebo luxusní autobusy
  • Týden letecky v Egyptě
    rok 1990 – cca 25 000 za osobu
    rok 1997 – cena klesá díky charterovým letům na 17- 18 tisíc korun na osobu
    rok 2010 – cena se pohybuje již kolem 13 000 korun na osobu
  • Týden u moře v Itálii autobusem
    ubytování v apartmánech stojí přibližně stejně – okolo 5 000 korun na osobu, na jihu pak 6 000 korun na osobu
  • Letenka Praha – Paříž – Praha
    v roce 1990 stála letenka včetně poplatků cca 11 000 korun
    dnes stojí kolem 4 000 korun

Cestování se zvýšilo i díky vyššímu měsíčnímu příjmu, otevření hranic, odstranění vízové povinnosti a tlaku na ceny mezi cestovními kancelářemi, což způsobilo snižování cen. Trendem se staly nízkonákladové společnosti, které svou činnost zahájily přibližně před osmi lety. Díky nim se létání stalo běžným standardem. Změnu přinesl i internet, přes který bylo letos prodáno více než 30% zájezdů!

Vzrostly i nároky českých turistů. Dříve se spokojili se stanem a konzervami v Chorvatsku, nyní je běžný 3*** hotel s vlastním sociálním zařízením. I nadále zůstávájí nejpopulárnějšími destinacemi právě Chorvatsko, Slovensko a Itálie. Češi se kromě povalování na pláži zajímají i o různé aktivity jako je šnorchlování, výlety a potápění, čímž se doopravdy začínají přibližovat úrovni cestování jako je tomu v západoevropských zemích.

Informace poskytl Tomio Okamura – viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur – AČCKA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Státní svátek, výročí sametové revoluce. Jak vypadaly zájezdy před revolucí a jak vypadají dnes?