×
TOPZINE.cz

Státní opera? Ne. Metropolitní opera New York: Nový fenomén v českých kinech!

MAGIC FLUTE 4zmensO přenosech představení newyorské Metropolitní opery na plátna některých českých kin jsme vás na stránkách Topzinu již několikrát informovali. Jak se však projekt Met: Live in HD dostal až do Čech?

Opera Aida, Zdroj:metinhd.cz
Opera Aida Zdroj: metinhd.cz

S nápadem přenášet vybrané inscenace Met na plátna kin přišel v roce 2006 její ředitel Petr Gelb. Ze Severní Ameriky a Kanady se projekt záhy rozšířil a k dnešnímu dni je na celém světě ve více než 40 zemích přes 1 000 kin, která svým návštěvníkům přenosy z Metropolitní opery nabízí.

Metropolitní opera v ČR

Za realizací myšlenky přivézt Metropolitní operu touto cestou i do České republiky stojí Martin Cikánek, absolvent pražské HAMU, City University London a zároveň manažer projektu Met in HD (High Definiton) pro země Střední a Východní Evropy. Ten se v roce 2007 zúčastnil konference Opera Europa v Paříži, na níž Gelb referoval o celém projektu. Po tomto impulsu se již 15. prosince 2007 uskutečnil pilotní přenos v pražském kině Aero.

„Aero je z dramaturgického hlediska velmi progresivní kino. Záhy se také ukázalo, že tamní tým je velice flexibilní a bude tedy ten správný pro celou realizaci. Jeho členové byli otevření, a i když se v těchto uměleckých operních vodách dosud nikdy nepohybovali, nebáli se riskovat,“ uvedl k volbě Aera jako hlavního partnera projektu Martin Cikánek.

Opera Armida, zdroj: metinhd.cz
Opera Armida Zdroj: metinhd.cz

Co musí splňovat kina?

Kina participující na celém projektu musí zajistit potřebné technické zázemí, kterým jsou speciální satelitní přijímač digitálního signálu, digitální projektor a především šestikanálový zvukový systém 5.1. Jen tak je zaručena potřebná obrazová a zvuková kvalita a zároveň jsou splněny podmínky Metropolitní opery k udělení licence k přenosům.

Každé kino se musí zároveň postarat o marketing a propagaci. Poněkud znevýhodněna jsou menší oblastní kina, která totiž na rozdíl od velkých měst s vlastními operními scénami nemají operní publikum a musí si jej postupně vytvářet. „Celkem teď máme ve všech kinech dohromady návštěvnost dosahující hranice 12 000 diváků na přenos a permanentně jednáme s dalšími zájemci,“ doplňuje ke statistickým číslům Cikánek.

Opera Turandot, Zdroj: metinhd.cz
Opera Turandot Zdroj: metinhd.cz

Exkluzivní umění dostupné všem!

Při sledování operní inscenace z Met je divákovi zprostředkován velkolepý umělecký zážitek, který by si za normálních okolností nemohl dovolit. Patnáct kamer, vybroušená režie a nápaditý střih přenesou na plátno sebemenší mimické výrazy a detaily všech účinkujících, čímž se násobí prožitek v kinosále.

Je otázkou, zda se díky spojení kina a opery začne v českých operních divadlech objevovat více mladých diváků. Met: Live in HD každopádně zaplnil dosud netušený prostor na našem kulturním trhu tím nejlepším možným způsobem.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..