Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Státní opera? Ne. Metropolitní opera New York: Nový fenomén v českých kinech!

Redakce

Redakce

12. 3. 2010

MAGIC FLUTE 4zmensO přenosech představení newyorské Metropolitní opery na plátna některých českých kin jsme vás na stránkách Topzinu již několikrát informovali. Jak se však projekt Met: Live in HD dostal až do Čech?

Opera Aida, Zdroj:metinhd.cz

Opera Aida Zdroj: metinhd.cz

S nápadem přenášet vybrané inscenace Met na plátna kin přišel v roce 2006 její ředitel Petr Gelb. Ze Severní Ameriky a Kanady se projekt záhy rozšířil a k dnešnímu dni je na celém světě ve více než 40 zemích přes 1 000 kin, která svým návštěvníkům přenosy z Metropolitní opery nabízí.

Metropolitní opera v ČR

Za realizací myšlenky přivézt Metropolitní operu touto cestou i do České republiky stojí Martin Cikánek, absolvent pražské HAMU, City University London a zároveň manažer projektu Met in HD (High Definiton) pro země Střední a Východní Evropy. Ten se v roce 2007 zúčastnil konference Opera Europa v Paříži, na níž Gelb referoval o celém projektu. Po tomto impulsu se již 15. prosince 2007 uskutečnil pilotní přenos v pražském kině Aero.

„Aero je z dramaturgického hlediska velmi progresivní kino. Záhy se také ukázalo, že tamní tým je velice flexibilní a bude tedy ten správný pro celou realizaci. Jeho členové byli otevření, a i když se v těchto uměleckých operních vodách dosud nikdy nepohybovali, nebáli se riskovat,“ uvedl k volbě Aera jako hlavního partnera projektu Martin Cikánek.

Opera Armida, zdroj: metinhd.cz

Opera Armida Zdroj: metinhd.cz

Co musí splňovat kina?

Kina participující na celém projektu musí zajistit potřebné technické zázemí, kterým jsou speciální satelitní přijímač digitálního signálu, digitální projektor a především šestikanálový zvukový systém 5.1. Jen tak je zaručena potřebná obrazová a zvuková kvalita a zároveň jsou splněny podmínky Metropolitní opery k udělení licence k přenosům.

Každé kino se musí zároveň postarat o marketing a propagaci. Poněkud znevýhodněna jsou menší oblastní kina, která totiž na rozdíl od velkých měst s vlastními operními scénami nemají operní publikum a musí si jej postupně vytvářet. „Celkem teď máme ve všech kinech dohromady návštěvnost dosahující hranice 12 000 diváků na přenos a permanentně jednáme s dalšími zájemci,“ doplňuje ke statistickým číslům Cikánek.

Opera Turandot, Zdroj: metinhd.cz

Opera Turandot Zdroj: metinhd.cz

Exkluzivní umění dostupné všem!

Při sledování operní inscenace z Met je divákovi zprostředkován velkolepý umělecký zážitek, který by si za normálních okolností nemohl dovolit. Patnáct kamer, vybroušená režie a nápaditý střih přenesou na plátno sebemenší mimické výrazy a detaily všech účinkujících, čímž se násobí prožitek v kinosále.

Je otázkou, zda se díky spojení kina a opery začne v českých operních divadlech objevovat více mladých diváků. Met: Live in HD každopádně zaplnil dosud netušený prostor na našem kulturním trhu tím nejlepším možným způsobem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Státní opera? Ne. Metropolitní opera New York: Nový fenomén v českých kinech!