Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Státní maturity na poslední chvíli odloženy! Ministr Dobeš se zalekl

Zuzana Černá

Zuzana Černá

1. 4. 2011

Maturitní zkoušky podle nové, státní, šablony měly odstartovat dnes – 1. dubna 2011. Ministr školství Josef Dobeš je však takříkajíc za minutu dvanáct zarazil a osobně podepsal jejich odložení. Na neurčito. Většina odborných škol plánovala své praktické maturitní zkoušky od pondělí. Podle studentů je to skandální.

FOTO: Učitel u tabule

Učitelé stále nevědí, co vlastně mají k maturitě učit, FOTO: Tomáš Polák, Topzine.cz

Státní maturita prodělala bolestivý zrod a zdá se, že komplikace ji ani dál neopouští. Je docela možné, že ani následná resuscitace nebude úspěšná. Dobešovi úředníci i kolegové z vlády teď lomí rukama a ptají se: „Co se to proboha děje?! Ten Pepan se snad dočista zbláznil! Tohle nás položí!“

Ministr Dobeš zároveň dnes oznámil jména svých lidí (čti: špiclů a nohsledů) v přípravném týmu maturit. Mají mu dodávat veškeré informace a podklady. Klíčového člověka má prý i ve vedení CERMATu, který maturitu zajišťuje. Jeho jméno tají. Reportovat Dobešovi ale bude denně! Jestli teda bude o čem, když se maturovat prostě nebude.

Proč takový zmatek v den D, hodině H?  Dobeš si zřejmě uvědomil, že chodí po velmi tenkém ledě a jedno malé zaškobrtnutí v podobě uniklých zadání testů, ztracených výsledků nebo zmatků v organizaci by ho mohlo stát teplé křeslo ministra školství. Otázkou je, jestli se mu to už teď všechno nevymyká z rukou.

Maturita: Bude nebo nebude?

Studenti mají jasno. Jsou naštvaní a zklamaní. Za čtyři roky svého studia na středních školách už toho mají plné zuby. Maturita ano, maturita ne, ano, ne, ano… Ne! Co si o tom mají myslet, neví ani devatenáctiletá Anička, která chce po obchodní akademii pokračovat na VŠE. „To, co předvádí pan ministr je vůči nám sprosté. Tahá nás celou dobu za nos. Člověk neví dne ani hodiny a heslo Vždy připraven má už pořádně dlouhé vousy!“ vzkazuje studentka ministrovi.

Některé vysoké školy navíc daly ruce pryč od slibu, že na výsledky státních maturit budou brát ohled i u přijímacích zkoušek.

O tom, jak to s maturitami vypadá, pro vás dál zjišťujeme! Podrobnosti se dozvíte zase na apríla!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Státní maturity na poslední chvíli odloženy! Ministr Dobeš se zalekl