Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Státní maturita zde má být pro studenty a ne naopak, říká ministr Fiala

Redakce

Redakce

25. 6. 2012

FOTO: UčeníU maturity letos napoprvé propadlo skoro 16 tisíc žáků, bezmála 7 tisíc z nich se odvolalo proti systému hodnocení a znění otázek. Nedostatky v řízení a financování projektu má prověřit a napravit audit i ministerstvem vybraná pracovní skupina.

FOTO: Učení

Bezmála 16 tisíc studentů si přípravu na státní maturity zopakuje, Foto: Martin Koubek, TOPZINE.cz

Ministr školství Petr Fiala s novým ředitelem CERMATu Jiřím Zíkou představili 20. června na tiskové konferenci výsledky jarní části státních maturit. Prezentace ukázala, že neúspěšnost v řádném termínu stoupla meziročně o 1,7 procent. Letos maturitní zkoušku nesplnilo celkem 18,6 procent maturantů (celkem 15.919 žáků), kteří se k ní přihlásili poprvé. Studentů, kteří maturitu opakují z minulého roku, propadla více než polovina.

Největší propad v úspěšnosti zaznamenaly střední odborné školy technického a ekonomického směru a také střední odborná učiliště bez nástavby. Na SOŠ stoupla neúspěšnost u řádného termínu z loňských 11,5 procent na současných 18,5. Zatímco na učilištích loni propadlo u prvního termínu 31,5 procent studentů, letos už jich bylo 39,1. Naopak na gymnáziích byla zaznamenána čistá neúspěšnost jen 4,4 procent.

Mnohokrát kritizovaný systém hodnocení a nejednoznačné, někdy až nesmyslné formulace některých testových otázek zase podpořily rekordní nárůst počtu odvolání. Loni se proti výsledkům státních maturit odvolalo 1414 studentů. V letošním roce bude vyřízeno 6942 žádostí o přezkum, tedy bezmála pětkrát více.

„Funkci ministra jsem přebíral s vědomím, že státní maturity jsou problém a byl jsem s ním také hned v prvních dnech svého působení konfrontován,“ řekl na úvod konference ministr Petr Fiala. Dále oznámil, že do srpna letošního roku bude jeho rezort provádět finanční a procesní audit, který by měl odhalit všechna pochybení v řízení a financování státních maturit.

Právě problémy se státními maturitami již například stály křeslo bývalého ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Pavla Zeleného, kterého na postu nahradil Jiří Zíka. Chystaný audit pravděpodobně konečně ukáže, jakým způsobem se využilo 1,5 miliardy korun. Přibližně na tuto částku totiž celý projekt v posledních letech přišel státní pokladnu.

Jako druhý krok chce ministr vytvořit pracovní skupinu pro revizi státních maturit, jejíž členové budou mít za úkol analyzovat letošní a loňský ročník maturit a na základě toho navrhnout účinnou a zároveň dostatečně rychlou úpravu.

Výsledek počínání pracovní skupiny by potom měl být odrazovým můstkem k dlouhodobým úpravám v koncepci státních maturit. „I když nechci předjímat závěry pracovní skupiny, moje představa je jasná: státní maturita do budoucna musí být jednodušší, levnější a lidštější. Systém státních maturit zde má být pro studenty a pro jejich budoucnost a nemůžeme připustit, aby vznikl dojem, že jsou tady studenti pro systém státních maturit,“ dodává Fiala.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Státní maturita zde má být pro studenty a ne naopak, říká ministr Fiala