Menu
TOPZINE.cz
Studium SŠ

Státní maturita – oříšek nejen pro české školství

Redakce

Redakce

20. 7. 2010

Zatímco Velká Británie má asi tak chytré studenty, že musí navýšit hranici úspěšnosti závěrečné středoškolské zkoušky, ČR už rovnou počítá s tím, že v případě neúspěchu velkého množství studentů hranici sníží. A nebo že by čeští úředníci důvěřovali znalostem českých maturantů natolik, že jim rovnou nasadí vysokou laťku a budou čekat, jak se s tím studenti poperou?

Ilustrační foto, Zdroj: http://www.shropshire.gov.uk/

Velká Británie zažívá skandál ve školství. Státní závěrečná zkouška (A-level) byla už dlouho kritizována za velkou úspěšnost britských studentů, která tak velice znesnadňovala vysokým školám využívat zkoušku jako objektivní kritérium pro přijetí ke studiu. Na základě toho byla zkouška aktualizována a byl přidán nový stupeň úspěšnosti. Britští studenti tak dostanou nové, těžší testy a budou hodnoceni novým způsobem.

CERMAT testy vytvoří, ale nevyhodnotí

Problém je v tom, že se na veřejnost dostaly dokumenty britské organizace Ofqual, obdoba českého CERMAT, která sama testování neprovádí. Ofqual nabádá realizátory testování k tomu, aby v případě, že se budou výsledky testování odchylovat o více než dvě procenta od předem stanovených limitů úspěšnosti, pozměnili opět jednotlivé stupně hodnocení. Ofqual se obává toho, aby počet studentů, kteří dosáhnou stupně úspěšnosti, nebyl opět příliš velký. Jednoduše řečeno: Ofqual chce čachrovat s výsledky podle toho, jak se jí to bude hodit… Takový skandál tu byl již v roce 2002. Ofqual upravovala hranice hodnocení v již proběhnuvších testech.

Stane se maturita odrazovým můstkem na VŠ?, Zdroj: facetheeuropeans.eu

Zatímco ve Velké Británii je z toho skandál, české ministerstvo školství si zcela otevřeně nechává otevřená zadní vrátka pro případ, že budou státní maturity pro české studenty příliš obtížné. V takovém případě má být v zákoně klauzule, že pokud bude procento maturantů, kteří neuspějí, příliš velké, bude hranice pro úspěšnost snížena. Proč že ti maturanti protestují? Prostě se všichni domluví, že se nebudou učit a mají to bez práce…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Státní maturita – oříšek nejen pro české školství