Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Státní maturita…bude!

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

19. 8. 2010

FOTO: Státní maturitaPo letech dohadů, odsouvání a protestů padlo ve středu konečné rozhodnutí. Budoucí čtvrťáci v květnu 2011 absolvují novou formu závěrečné zkoušky – státní maturitu. Jako hlavní argument pro schválení tolik diskutovaných státních maturit uvedl ministr školství Josef Dobeš úsporu financí.

FOTO: Státní maturita

Maturita bude mít dvě části, Zdroj: shropshire.gov.uk

Schválení nebylo jednohlasné

První návrh na zavedení nové formy středoškolské závěrečné zkoušky se objevil už v roce 1997. Od té doby stály přípravy na novou maturitu státní kasu několik stovek milionů korun. A právě úspora byla hlavním bodem prezentace ministra Dobeše. Nakonec přesvědčil osm ministrů TOP 09 a Věcí veřejných, kteří se vyjádřili pro zavedení státních maturit. Zbylí ministři za ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem s návrhem nesouhlasili a zdrželi se hlasování. „Myšlenka srovnávací zkoušky je opodstatněná. Problém je nevhodný název státní maturita, který evokuje zglajchšaltování, dále fakt, že v projektu je utopeno mnoho peněz, a nadměrné zpolitizování celé věci. Je na ministru školství, aby navrhl východisko,“ reagoval ministr obrany za ODS Alexandr Vondra pro Právo.

Státní a profilová maturita

Maturitní zkouška bude nově rozdělena na dvě části. Studenti budou muset splnit maturitu státní, která bude pro všechny v republice stejná a k tomu ještě maturitu školní neboli profilovou, která bude odpovídat jimi studovanému oboru.

V roce 2011 budou povinné státní zkoušky pouze z českého jazyka a potom volitelně buď z matematiky nebo cizího jazyka. Od roku 2012 by měla dostat státní část maturity už konečnou podobu, a to ve formě tří předmětů. Všichni středoškoláci budou tak maturovat podle stejných parametrů z českého jazyka, cizího jazyka a poté volitelně z matematiky, informatiky nebo společenských věd.

Státní část maturity bude mít také dvě úrovně obtížnosti. Ministr Dobeš plánuje, že by vyšší obtížnost mohla být zároveň přijímačkami na vysokou školu. Podobně to řeší některé školy na západ od našich hranic.

FOTO:Studium

Co studentům vadí?, Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

K tomu musí student ještě odmaturovat ze dvou nebo tří předmětů, které budou již v režii jeho školy.

Co vadí studentům?

Už několik let si samotní středoškoláci na státní maturitu stěžují a protestují proti ní. Jaké jsou důvody jejich odporu? Je to stále stejné jako v roce 2008, kdy se měly nové maturity původně spustit – nedostatečná organizace. Nikdo, ani učitelé ani studenti, neví, jak to bude přesně vypadat. „Státní maturita nám přidělává práci, která je vlastně zbytečná, protože se její úroveň v případě mé školy vůbec nezvýší,“ reaguje na situaci budoucí maturantka ekonomického lycea. Ministerstvo argumentuje tím, že veškeré podklady jsou dávno zveřejněné na internetu a každý si může udělat konkrétní představu.

Dalším důvodem nechuti studentů je i to, že vyhodnocení bude trvat dlouho. Řada z nich už bude třeba přijata na vysokou školu a ještě nebudou vědět, jestli vlastně odmaturovali.

Učit se, učit se, učit se, Zdroj: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Některé obavy by mohla zahnat generálka, kterou ministerstvo plánuje na říjen a zúčastnit by se jí mělo 90% procent všech středních škol s maturitním oborem.

Jaké budou dopady?

Zavedení státních maturit způsobí podle ministra Dobeše pokles zájmu o maturitní obory až o 10%. I když premiér Nečas se schválením nesouhlasil, i on vidí v zavedení státních maturit jistou výhodu. „Umožní věrohodné srovnání kvality jednotlivých škol stejného typu,“ prohlásil premiér na brífinku po jednání vlády.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Státní maturita…bude!