Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Státní cenu za literaturu získal Patrik Ouředník a za překlad Jiří Pechar

Redakce

Redakce

23. 10. 2014

Laureátem Státní ceny za literaturu pro rok 2014 se stal Patrik Ouředník, básník, lingvista a překladatel z francouzštiny. Cenu za překlad obdržel literární teoretik Jiří Pechar. Porota u obou ocenila celou jejich dosavadní tvorbu.

OBR: Státní cena za literaturu

Státní cenu za literaturu získal Patrik Ouředník i Jiří Pechar. Zdroj: Ministerstvo kultury

Porota u Patrika Ouředníka ocenila jeho dílo, které „mimořádným způsobem artikuluje tradici, hodnoty i rizika evropské kultury“.

Patrik Ouředník se narodil 23. dubna 1957 v Praze, nyní žije a tvoří ve Francii. Ve svém díle se zaměřuje na předsudky ve společnosti i na společnost samotnou, dále ho zajímá jazyk, který pro něho symbolizuje „pravdu doby“. Mezi jeho známá díla patří Europeana. Stručné dějiny dvacátého věku (2001), Příhodná chvíle, 1855 (2006) nebo Ad acta (2006).

Z francouzštiny přeložil díla Borise Viana, Samuela Becketta či Raymonda Queneaua. Z českých autorů naopak do francouzštiny přeložil třeba Jana Skácela, Vladimíra Holana či Jana Zábranu.

Sigmund Freud a literární teorie

Státní cenu za překlad získal český estetik, filosof, překladatel a teoretik Jiří Pechar. Ve svých knihách se věnuje například učení Sigmunda Freuda, které vyložil na literární teorii.

Ocenění je spojeno s finanční odměnou 300 tisíc korun. V kategorii literatura se letos sešlo 32 nominací, v ostatních si zase předsedové porot postěžovali na nízký počet uchazečů. Například pro oblast architektury byl jen jeden kandidát.

Státní cena za literaturu pro rok 2014: Patrik Ouředník za dosavadní dílo, které v českém kontextu mimořádným způsobem artikuluje tradici, hodnoty i rizika evropské kultury.
Státní cena za překladatelské dílo pro rok 2014: Jiří Pechar za celoživotní dílo.

Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury pro rok 2014:
V oblasti divadla: Adolf Scherl za výjimečný celoživotní badatelský přínos české teatrologii s výrazným mezinárodním přesahem.
V oblasti hudby: Miloš Štědroň za mimořádný přínos v oboru hudební kompozice a muzikologie.
V oblasti výtvarného umění: Stanislav Kolíbal za celoživotní dílo.
V oblasti architektury: Ladislav Lábus za celoživotní přínos v oblasti architektury a jeho odborné a veřejné angažmá.

Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize
pro rok 2014: Kristina Vlachová a Věra Chytilová in memoriam.

Zdroj: Ministerstvo kultury

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Státní cenu za literaturu získal Patrik Ouředník a za překlad Jiří Pechar