Stát chce zveřejňovat seznam firem, které se dopouštějí daňových podvodů

daňové podvody tisic_korun_ceskych_penize_bankovky_bohatstvi
ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Finanční správa připravuje novelu zákona, která by umožnila sdělovat jména firem, které se dopustily daňových podvodů nebo neplatí daně. Na dnešní tiskové konferenci v souvislosti s největším odhaleným podvodem u daně z přidané hodnoty (DPH) to uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. V současné době zveřejňovat podrobnosti o podvodných firmách finanční úřady nemohou.

daňové podvody tisic_korun_ceskych_penize_bankovky_bohatstvi
ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Finanční správa v úterý večer oznámila, že při kontrolách dvou firem odhalila dosud největší případ krácení daně z přidané hodnoty. Při obchodech s drahými kovy i mimo Českou republiku firmy neoprávněně získaly 4,5 miliardy korun. Finanční správa podala kvůli podvodu trestní oznámení.

“Novelou by se změkčila mlčenlivost daňové správy. Mimo jiné je to i požadavek měst a obcí, aby se dostali k informacím, kdo nezaplatil daň z nemovitosti,” uvedl Janeček. Uvedená daň je 100procentním příjmem obcí.

Při takzvaných karuselových podvodech se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu. “Stát tak vydává, ale nedostává,” sdělila ČTK v úterý mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová s upozorněním, že jde o zjednodušený popis karuselového podvodu.

Finanční správa zahájila kontrolu firem na základě své vyhledávací činnosti. Prověřované společnosti měly jen velmi omezené vlastní finanční zdroje a prostředky potřebné na jejich provoz tvořily právě především nadměrné odpočty DPH.

Ministr financí Andrej Babiš i Janeček se shodli, že v boji proti těmto podvodům výrazně Finanční správě pomohou tzv. kontrolní hlášení DPH. Ty budou muset firmy pravidelně podávat od příštího roku. “Hlášení výrazně usnadní práci a vlastně odkryjí strukturu případného podvodu. Nyní na tom musí analytici Finanční správy složitě pracovat,” uvedl Janeček.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*