Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Stát chce zveřejňovat seznam firem, které se dopouštějí daňových podvodů

ČTK

ČTK

2. 9. 2015

Finanční správa připravuje novelu zákona, která by umožnila sdělovat jména firem, které se dopustily daňových podvodů nebo neplatí daně. Na dnešní tiskové konferenci v souvislosti s největším odhaleným podvodem u daně z přidané hodnoty (DPH) to uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. V současné době zveřejňovat podrobnosti o podvodných firmách finanční úřady nemohou.

daňové podvody tisic_korun_ceskych_penize_bankovky_bohatstvi

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Finanční správa v úterý večer oznámila, že při kontrolách dvou firem odhalila dosud největší případ krácení daně z přidané hodnoty. Při obchodech s drahými kovy i mimo Českou republiku firmy neoprávněně získaly 4,5 miliardy korun. Finanční správa podala kvůli podvodu trestní oznámení.

„Novelou by se změkčila mlčenlivost daňové správy. Mimo jiné je to i požadavek měst a obcí, aby se dostali k informacím, kdo nezaplatil daň z nemovitosti,“ uvedl Janeček. Uvedená daň je 100procentním příjmem obcí.

Při takzvaných karuselových podvodech se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu. „Stát tak vydává, ale nedostává,“ sdělila ČTK v úterý mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová s upozorněním, že jde o zjednodušený popis karuselového podvodu.

Finanční správa zahájila kontrolu firem na základě své vyhledávací činnosti. Prověřované společnosti měly jen velmi omezené vlastní finanční zdroje a prostředky potřebné na jejich provoz tvořily právě především nadměrné odpočty DPH.

Ministr financí Andrej Babiš i Janeček se shodli, že v boji proti těmto podvodům výrazně Finanční správě pomohou tzv. kontrolní hlášení DPH. Ty budou muset firmy pravidelně podávat od příštího roku. „Hlášení výrazně usnadní práci a vlastně odkryjí strukturu případného podvodu. Nyní na tom musí analytici Finanční správy složitě pracovat,“ uvedl Janeček.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stát chce zveřejňovat seznam firem, které se dopouštějí daňových podvodů