Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Startpoint 2011 nabízí nejlepší absolventské práce v Evropě

Redakce

Redakce

5. 2. 2012

foto: ukázka z filmuStudenti z 34 výtvarných škol, které se nacházejí v 19 evropských zemích, se zapojili do mezinárodního projektu StartPoint. Výběr těch nejlepších absolventských prací můžete vidět v Galerii výtvarného umění v Chebu až do března.

foto: ukázka z filmu

Jedna ze scén vítězného videa Zdroj: Youtube.com

StartPoint je skutečně jedinečným projektem, který divákovi umožňuje shlédnout ty nejlepší závěrečné práce studentů evropských výtvarných škol. Projekt odstartoval v roce 2003 v Galerii Klatovy/Klenová.

Na počátku se do projektu StartPoint zapojily 4 české výtvarné školy, naproti tomu dnes na něm participuje již 34 výtvarných akademií. Ve své kategorii slaví StartPoint mimořádný úspěch, jedná se totiž o největší přehlídku prací absolventů na území Evropy.

O čem to celé je

StartPoint je především šancí pro začínající umělce, kterým umožňuje prezentovat jejich tvorbu. Sítem výběru prací projdou samozřejmě jen ti nejlepší z nejlepších. Tříčlenná komise z každé účastnické školy vybírá jedinou absolventskou práci, která je posléze společně s ostatními díly z dalších uměleckých škol prezentována na souborné výstavě.

Mezinárodní porota uděluje na vernisáži výstavy hlavní cenu nejlepšímu dílu a vybírá i několik umělců, kterým uděluje za jejich tvorbu čestné uznání. Absolventské práce studentů zapojených do projektu si můžete prohlédnout přímo na jeho webových stránkách.

Vítězem ceny StartPoint pro ročník 2011 se stal Tommy Høvik z Kunstakademiet v Oslu. Čestná uznání putovala do rukou  Nicky Assmann z KABK v Haagu, Kevina Gaffneyho z RCA v Londýně,  Tomáše Šoltýse z VŠVU v Bratislavě a Malthe Stigaard z GRA v Amsterdamu.

Co nabízí výstava v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu vám nabízí možnost shlédnout díla od 16 umělců, jejichž tvorba byla již jednou uvedena na hlavní výstavě projektu Startpoint ve Wannieck Gallery v Brně loni na podzim.

Uvidíte například práci vítěze z Norska Tommyho Høvika, který se ve své tvorbě věnuje spiritualitě. Poutavou instalaci od Nicky Assmann postavenou na vlastnostech mýdlové vody můžete shlédnout v galerii na videu. Na výstavě nechybí ani zástupci českých výtvarných škol. Představí se vám práce Radima Langera (VŠUP), Lucie Scerankové (AVU Praha) a Oldřicha Moryse (FaVU VUT Brno).

Výstava je skvělou možností poznat díla nastupující generace mladých autorů z nejrůznějších částí Evropy. Nabízí skvělý prostor pro srovnání jejich tvorby. Přesvědčte se sami.

Startpoint 2011 – Galerie výtvarného umění Cheb

náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16, Cheb

19. 1. – 25. 3. 2012

Kurátor: Pavel Vančát

Otevírací doba: úterý-neděle 10:00-12:00, 12:30-17:00 hod

Vstupné: 70 Kč, snížené 40 (senioři od 60 let, studenti SŠ a VŠ, ZTP), snížené 10 Kč (žáci ZŠ, studenti SŠ v rámci skupin) Vstupenka platí i do barokního kostela sv. Kláry

gavu.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Startpoint 2011 nabízí nejlepší absolventské práce v Evropě