Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Start up představuje Jakuba Hubálka. Jeho Osobní záležitost nepřináší jen smutek

Kamila Nováková

Kamila Nováková

12. 11. 2011

FOTO: Jakub Hubálek - Interiéry,2010Galerie hlavního města Prahy představuje veřejnosti od 20. října v rámci projektu Start up dalšího mladého umělce. Čím zaujme jeho tvorba a proč může oslovit mnoho lidí?

FOTO: Jakub Hubálek - Interiéry,2010

Černozelené ladění barev znásobuje pocit opuštěnosti Zdroj: ghmp.cz

Výstava obrazů Jakuba Hubálka nazvaná Osobní záležitost je pro podzim jako stvořená. Cestou do galerie na vás padá šedé nebe a staroměstské uličky se zdají být nějak tísnívější. Když vkročíte do galerijního prostoru Start up Domu U Zlatého prstenu a obklopí vás chladná černozelená plátna, pocit nezmizí, ba naopak je spíš posílen.

Jakub Hubálek (*1983), nedávný absolvent Akademie výtvarných v umění v Praze, vystavuje již od roku 2002. Realizuje se také v projektu Artbanka.

Omezená barevnost, která pro práci s olejem, respektive malbu obecně, není příliš typická, se objevila v jeho díle během studií. Souvislostí může být i fakt, že umělec se učil v ateliéru kresby, a to pod vedením profesorky Jitky Svobodové. Později v tvorbě přešel k černozelené podtrhující fantazijní náměty na pomezí vlastní představivosti a světa počítačových her.

FOTO: Jakub Hubálek - Interiéry, 2010 II

Hubálek často užívá motivu obrazu v obraze formou otevřeného okna v interiéru

Plátna prezentovaná jako součást projektu Start up představuje Hubálkovu současné dílo. Na jedné straně se nachází pohledy do opuštěných prostor bytu, na straně druhé jsou středem zájmu postavy.

Autoportrét spojením dvou témat

Pocit, že jedno patří k druhému, navozuje obraz Klasika (2011), v němž se oba náměty spojují. Mladík stojící vedle nevzhledného radiátoru, nad kterým se nachází okno otevřené do městské krajiny, na vás zpříma hledí a vtahuje vás do scény. Jedná se o umělcův autoportrét z prostředí ateliéru. Průhled do venkovního prostoru vzbuzuje dojem obrazu v obraze, jenž je umocněn právě osobou, která u okna hrdě stojí, jako by se jednalo o její dílo.

Atmosféru výstavy lze těžko popsat. Osobní záležitost je Hubálkovou sebereflexí, která se však otázkou bytostné samoty dotýká širokého okruhu mladých lidí. Spojením všech tvůrčích aspektů autora dosahuje dílo nesmírné působivosti, která dovede k zamyšlení každého, kdo jej zhlédne na vlastní oči.

Start up II
Jakub Hubálek / Osobní záležitost

Datum: 20.10. – 27.11.2011

Místo: Galerie hlavního města Prahy, Dům U Zlatého prstenu, přízemí

Vstup: zdarma

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Start up představuje Jakuba Hubálka. Jeho Osobní záležitost nepřináší jen smutek