×
TOPZINE.cz

Starší lidé čtou elektronické knihy rychleji než tištěné, ukázal průzkum

FOTO: E-knihy se čtou snadněji než knihy tištěné
Elektronické knihy méně namáhají oči, Zdroj: wikimedia.org

Podle nedávného průzkumu mají starší lidé upřednostňovat elektronické čtečky před vázanými knihami. Jejich podsvícení totiž zvyšuje kontrast mezi textem a pozadím a četba tolik nenamáhá zrak.

Elektronické knihy jsou pro starší čtenáře a čtenářky lepší. Zdroj: wikimedia.org

Vědci a vědkyně z německé Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči sledovali, jaký vliv má na mozkovou aktivitu a rychlost čtení nosič textu. Zabývali se tím, zdali člověk čte z papíru, nebo z elektronického zařízení. Účastníci výzkumu tvořili dvě skupiny. Mladší reprezentovalo 36 osob mezi 21 až 34 lety, starší 21 lidí nad 60 let.

E-knihy se čtou lépe

FOTO: Nejsnadněji se lidem čte z tabletů

U mladší skupiny účastníků žádné rozdíly prokázány nebyly. Starším lidem ovšem četba tištěné knihy trvala déle a stála je větší úsilí než skupinu mladých čtenářů a čtenářek. Nejméně namáhavé pro ně naopak bylo přečíst text na tabletu, kde stejnou stranu dočetli o tři až čtyři vteřiny dříve.

Za příznivé výsledky elektronická zařízení zřejmě vděčí podsvícení, které zvyšuje kontrast mezi pozadím a samotným textem. Právě kontrast podle předchozích studií starší lidé hůře vnímají, a právě to je ve čtení zpomaluje.

Požitek z četby

Navzdory výsledkům podobných výzkumů a také stále rostoucímu počtu prodaných elektronických knih mají lidé i nadále raději knihy klasické. Daily Telegraph toto tvrzení dokládá na průzkumu, ve kterém dotazovaní odpověděli, že e-knihy jsou sice dostupnější, modernější i výhodnější, ale čtou se mnohem hůře.

Tyto odpovědi však čtení neposuzují z čistě smyslového hlediska. „Široce zastávaný názor, že digitální čtecí zařízení jsou sice výhodná, ale snižují požitek z četby, je záležitost spíše kulturní než kognitivní,“ ozřejmují výzkumníci.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..