Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Starší lidé čtou elektronické knihy rychleji než tištěné, ukázal průzkum

Redakce

Redakce

25. 4. 2013

Podle nedávného průzkumu mají starší lidé upřednostňovat elektronické čtečky před vázanými knihami. Jejich podsvícení totiž zvyšuje kontrast mezi textem a pozadím a četba tolik nenamáhá zrak.

FOTO: E-knihy se čtou snadněji než knihy tištěné

Elektronické knihy jsou pro starší čtenáře a čtenářky lepší. Zdroj: wikimedia.org

Vědci a vědkyně z německé Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči sledovali, jaký vliv má na mozkovou aktivitu a rychlost čtení nosič textu. Zabývali se tím, zdali člověk čte z papíru, nebo z elektronického zařízení. Účastníci výzkumu tvořili dvě skupiny. Mladší reprezentovalo 36 osob mezi 21 až 34 lety, starší 21 lidí nad 60 let.

E-knihy se čtou lépe

FOTO: Nejsnadněji se lidem čte z tabletů

U mladší skupiny účastníků žádné rozdíly prokázány nebyly. Starším lidem ovšem četba tištěné knihy trvala déle a stála je větší úsilí než skupinu mladých čtenářů a čtenářek. Nejméně namáhavé pro ně naopak bylo přečíst text na tabletu, kde stejnou stranu dočetli o tři až čtyři vteřiny dříve.

Za příznivé výsledky elektronická zařízení zřejmě vděčí podsvícení, které zvyšuje kontrast mezi pozadím a samotným textem. Právě kontrast podle předchozích studií starší lidé hůře vnímají, a právě to je ve čtení zpomaluje.

Požitek z četby

Navzdory výsledkům podobných výzkumů a také stále rostoucímu počtu prodaných elektronických knih mají lidé i nadále raději knihy klasické. Daily Telegraph toto tvrzení dokládá na průzkumu, ve kterém dotazovaní odpověděli, že e-knihy jsou sice dostupnější, modernější i výhodnější, ale čtou se mnohem hůře.

Tyto odpovědi však čtení neposuzují z čistě smyslového hlediska. „Široce zastávaný názor, že digitální čtecí zařízení jsou sice výhodná, ale snižují požitek z četby, je záležitost spíše kulturní než kognitivní,“ ozřejmují výzkumníci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Starší lidé čtou elektronické knihy rychleji než tištěné, ukázal průzkum